'Rusya'yı suçlamak moda oldu'

'Rusya'yı suçlamak moda oldu'

27 Aralık 2019 Cuma  |   Günlük

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, paralı askerlerden oluşan Rus Wagner Grubu’nun Libya’da faaliyet gösterdiğine ilişkin açıklamasına, "Her yerde Rusya'yı suçlamak moda oldu" sözleriyle tepki gösterdi. 

İnterfaks haber ajansına göre, Rus senatör, "Erdoğan'ın Libya'ya, bu ülkede 2 bine yakın Rus paralı asker olduğu iddiasıyla ilgili oraya asker gönderme kararına gelince… Rusya'yı her yerde görmek ve kendi eylemlerini buna bahane olarak göstermek uluslararası bir moda oldu...İlişkilerimizin seviyesini göz önünde bulundurunca Ankara'dan bu tür argümanları duymak doğru sayılmaz” dedi. 

Bu arada Rus parlamentosu alt kanadı Duma Savunma Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Andrey Krasov da, Türk birliklerinin Libya’ya gönderilmesinin, ülkedeki durumu daha da kötüleştireceğini savundu. 

Resmi Ria Novosti'nin haberine göre, Krasov, "Türk makamlarının görevi, ateşe odun atmak olmamalı. Libya'da ise gerçek bir devlet ateşi yakılmakta. Türk makamlarının görevi, bağımsız egemen bir devletin durumunun istikrar edilmesine yardımcı olmaktır" dedi. 

Emekli albay olan ve “Rusya Kahramanı” nişanı bulunan Krasov, "Şu anda Libya'da olanlar sadece Libyalıları ilgilendiren sorunlar. Diğer devletler burada ortaya çıkan iç işlere ve süreçlere müdahale etmemeli. İhtilafı siyasi yollarla çözmek lazım" diye konuştu. 

Rus NTV televizyonuna konuşan milletvekili Vladimir Gutenyov da, Libya'da yaşananlardan Rusya'yı suçlu bulmanın çok yanlış olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yıllık basın toplantısında Libya konusunda yöneltilen soruları hatırlatan Rus milletvekili, "Libya konusuna değinenler o ülkeyi Orta Çağ’daki gibi kimin bombaladığını unutuyor”dedi. 

Fuad Safarov, Moskova