Rusya'nın kasasında 800 milyar dolar

Rusya'nın kasasında 800 milyar dolar

14 Nisan 2020 Salı  |   Günlük

Rusya, kapıyı çalan küresel krizi hazırlıklı karşılamaya hazırlanıyor. Merkez Bankası 564 milyar doları geçen altın ve döviz rezervleri haricinde, tasarruf fonlarında "kara gün" parası olarak biriktirilen para miktarının toplam 17,7 trilyon ruble (233 milyar dolar) seviyesinde olduğu açıklandı. Bu durumda toplam varlıklar 797 milyar doları buluyor. 

RBC gazetesinin Merkez Bankası verilerini kaynak gösterdiği habere göre, 1 Mart itibarıyla federal yönetimin ruble ve döviz hesaplarında birikmiş kaynak miktarı 15,3 trilyon ruble. 

Bölgesel idarelerin elindeki kaynak ise 2,4 trilyon ruble civarında. Gazete söz konusu miktara Maliye Bakanlığı'nın yönetimindeki fonların, federal bütçe harcama fazlasının ve bütçe dışı devlet fonlarının dahil olduğunu yazıyor. 

Ancak petrol fiyatlarının henüz toparlanamaması ve koronavirüs salgını nedeniyle Rus ekonomisi ciddi bir yavaşlama riskiyle karşı karşıya. Bloomberg Ajansı resesyonun beklenenden daha derin geçebileceği yönünde uyarılarda bulunurken, küçük ve orta ölçekli işletmeler devletten daha fazla maddi destek istiyor.

(TürkRus.Com)