'Rusya'nın çıkarlarına aykırı'

'Rusya'nın çıkarlarına aykırı'

25 Aralık 2019 Çarşamba  |   Günlük

Rus haber portalı Utro.ru köşe yazarı Kseniya Andreyeva, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılmasında ısrar ettiği Kanal İstanbul projesinin Rusya'nın çıkarlarına aykırı olduğunu savundu. 

"Erdoğan Karadeniz'de Rusya'yı zor durumda bırakacak" başlıklı yazısında Andreyeva, "Türkiye, Karadeniz'e gemilere erişim sağlayacak başka bir kanalın inşası için hazırlanıyor. Yeni kanal, Rusya için bir tehdit olacak çünkü gemilerin geçişi tamamen Ankara’nın iradesine ve muhtemelen ruh haline göre düzenlenecek" dedi. 

Erdoğan’ın projeyi ilk kez 2011 yılında gündeme getirdiğini belirten Rus gazeteci, "Bu proje sadece Rusya'nın çıkarlarına dokunmayacak" dedi ama sözlerine açıklık getirmedi. 

Yeni kanal fikrinin Montrö Sözleşmesi tarafından düzenlenen Boğazlardaki (İstanbul ve Çanakkale) denizcilik rejimini etkileyeceğine belirten Andreyeva, "O sözleşmede yeni kanalla ilgili olarak elbette tek bir kelime bile yok. Ankara Montrö’yü feshedebilir ve gemilerin geçişini kendi takdirine göre düzenleyebilir” diye yazdı.

Fuad Safarov, Moskova