Rusya'nın Avrupa'daki dostları

Rusya'nın Avrupa'daki dostları

16 Kasım 2018 Cuma  |   Günlük

Avrupa'da bugün Rusya ile en yakın ilişkiler geliştiren ülkeler hangileri? Vzglyad gazetesi, Rusya'nın Avrupa'daki dostlarını mercek altına aldı. İşte son dönemde Moskova'ya yakın duran Avrupa ülkeleri: 

İtalya: En önemli dost

İtalya'da iktidara gelen mekrez sağ koalisyonu ve Beş Yıldız Hareketi'ne mensup popülistler, Batı tarafından "AB'ye vurulan darbe" ve "Putin'in büyük başarısı" olarak nitelendirildiler. Ne var ki Moskova'nın, bu partilerin iktidara gelmesinde hiçbir rolü olmadı. Ancak yine de bu değerlendirmede doğruluk payı var. Daha önce AB'nin bu denli büyük ve önemli bir ülkesinde, ideolojisi Brüksel'in genel çizgisi ile çelişen kişiler iktidara gelmemişti. İtalya Başbakanı Conte, geçen ay Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Görüşmenin sonunda tarafların birbirlerinden oldukça memnun kaldıkları görüldü. İtalya'da Sağ ittifak içinde en çok oya sahip olan aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini'nin yandaşları, Kırım'ın Rusya'nın parçası olarak tanınması gerektiği görüşünü dile getirdi. 

Avusturya: En iyi dost

Roma'dan farklı olarak Viyana, NATO üyesi değil. Dolayısıyla bu ülkenin egemenliği üzerindeki baskı daha az. NATO ülkelerinin kolluk güçleri, Viyana ile bilgi paylaşımını aniden azalttılar. Çünkü bu bilgilere Moskova'nın erişmesinden gerçekten korkuyorlar. Avusturya Özgürlük Partisi ile Rusya'da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi arasında işbirliği anlaşması bulunuyor. 

Macaristan: En muhafazakar dost

Macaristan Başbakanı Viktor Orban yalnızca "Putin'in dostu" değil, aynı zamanda "Macar Putin" olarak adlandırılıyor. Budapeşte ile Moskova, ekonomik krizin olduğu, Kırım'ın Rusya'ya bağlandığı, Ukrayna'da savaşın başladığı, Rusya ile Washington, Berlin'in ve Brüksel'in anlaşmazlıklarının şiddetlendiği 2014 yılında dahi iyi ilişkiler geliştirdiler. 

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya: En sessiz dostlar

Eski Slovakya Başbakanı sosyalist Robert Fico, Macaristan gibi Rusya ile dostluk kurdu. Yerel tarım üreticileri ve işadamları yatırımlardan zarar görürken, diğer yandan Slovaklar göçmenlere ve liberallere karşı tepkiliydi. Ancak Slovakya, AB'ye Macaristan'a göre daha bağımlı. Fico'dan sonra Slovakya hükümeti Rusya ile iyi ilişkiler geliştiriyor ve Moskova karşıtı yaptırımların kaldırılması çağrısı yapıyor. 

Çek Cumhuriyeti'nin ise dış politikasını devlet başkanı değil, hükümet belirliyor. Bugün Çek hükümetinin başında işadamı ve etnik Slovak olan Andrey Babiş var. Babiş de "Rusya'nın dostu" olarak nitelendirilse de pratikte her zaman bu durumun yansımaları görülmüyor. 

(TürkRus.Com)