Rusya'da 'paralel' hayatlar

Rusya'da 'paralel' hayatlar

30 Aralık 2018 Pazar  |   Günlük

Moskova'nin merkezine yakin bir kafede eskiden beri tanidigim bir kadinin dertli dertli anlattiklarini dinliyorum...

Bana, "Ne yapacagimi bilmiyorum"diyor, "Ailem olmasaydi hemen evlenrdim. Simdi ise yeni sevgilime asigim. Her gün bu iliskiyi düsünüyorum. Bu iliski hayatimi degistirdi. Ben daha önce böyle bir sevgi yasamadim... Birbirimizi çok seviyoruz. Kocamdan bu ilgiyi göremiyorum. Ben bir kadinim, ilgi ve sevgiye her zaman, her dakika ihtiyacim var..."

Aslinda Rusya'da bu tür hikayeleri sikça duymak mümkün. Televizyonlarda, sov programlarinda tartisma konularinin ana gündem maddelerinden biri de eslerinin ihaneti, çiftlerin kendilerine sevgili bulmasi. Rusya'da televizyon dizilerinde de ana konulardan biri es ve kocanin birbirini aldatmasi.

Yani Rusya'da bugün "lyubovnik" (erkek sevgili) ve "lyubovnitsa" (kadin sevgili) toplumun en çok tartistigi konulardan biri.

Özellikle Sovyetler'in yikilmasinin ardindan aile içindeki bu sorunlar daha da artmaya basladi. Rus uzmanlar, Sovyetler'de aile degerlerinin daha saglam oldugunu söylüyor. 

Peki ailede neden böyle sorunlar yasaniyor?

Bu soruyu yönelttigim Rus psikolojog Svetlana Komarova'ya göre, esini yeni buldugu sevgilisiyle aldatan kadin veya erkek, önceki kararini, yani evlenirken esini tercih etme karani iptal etmis, dolayisiyla o kararini degersizlestirmis oluyor. Komarova, "Eger kisi evlilik disinda bir sey ariyorsa bu, esi artik onun için özel bir degere sahip olmamasi anlamina geliyor. Ihanetin bir kaç nedeni var: Öncelikle cinsel iliski. Çiftler kendi ihtiyaçlari konusunda anlasamiyor" diyor.

Rus uzmana göre, bu durumdaki çiftler genellikle çocuklarin yetismesi ve diger sosyal yükümlülükler nedeniyle evliligin formalite olarak korunmasindan yana. Komarova, "Aslinda ihanet dedigimiz, çiftlerin birbirlerine verdikleri sözleri ve karsilikli çikarlarini gözönünde bulundurmadan paralel hayatlar yasamasi" diyor.

Komarova'ya göre, esine sadik kalabilmenin yolu, müstakbel hayat arkadasini seçerken bilinçli kararlar verebilmekten geçiyor. Komarova, "Kimse kendisi için degerli olmayan birine sadik kalamaz. Bu nedenle, sadakatin temelinde iliskinin derinligi, bütünlügü ve her iki ortak için degeri yatiyor. Evlilik, yalnizca sevginize ve tutkunuza degil, esinizden baska birini hayal etmenin mümkün olmadigi durumlarda karsilikli saygi ve esitlige de dayanir."

Rusya'da uzun yillar yasayan ve esi Rus olan bir Türk is adami da ihaneti söyle yorumluyor: 

"Kadin esinden ilgi ve sevgi göremiyorsa bunlari baska bir erkekte ariyor. Rus kadini çok çaliskan. 1990'li yillarda Rus kadinlari bavullarini Türkiye ve Polonya'dan mallar getirerek ailesinin geçimini sagladi. Bu bence büyük fedakarlik. Fakat erkek ona gereken ilgiyi göstermiyorsa kadin ne yapsin? Burada temel neden ilgisizlik. Rus kadini ilgi ve sevgi bekler. Eger bu ikisi varsa, kadin esine sadik olur ve sahip çikar"

Bir baska Rus psikoloog, Irina Rahimova da, sicak ve kibar sözlerin söylenmemesi ve ilgi gösterilmemesi yüzünden eslerin sevgili arayisina girdigini söylüyor.

Fuad Seferov, Moskova