Rusya'da kadın cinayetleri

Rusya'da kadın cinayetleri

10 Aralık 2019 Salı  |   Günlük

Türkiye’nin gündeminden bir türlü düşmeyen çok önemli bir sorun var: Kadın cinayetleri. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kasım ayı ortasında yaptığı açıklamaya göre, 2019 yılında öldürülen kadın sayısı 299’u buldu. 

Ne yazık ki bu, Türkiye’ye özgü bir sorun değil; dünyada yılda ortalama 87 bin kadın cinayete kurban gidiyor. 

Kadına yönelik şiddet alanında bazıları için sürpriz sayılabilecek bir ülke ön sıralarda yer alıyor: Rusya. 

Rusya’da aile içi şiddetin kurbanı olan kadınların sayısıyla ilgili olarak ortada çok çelişkili istatistikler dolaşıyor. En çok atıfta bulunulan, ancak kaynağı tam olarak belirlenemeyen sayıya göre yılda 14 bin kadın aile içi şiddet olaylarının sonucu hayatını kaybediyor. Rusya İçişleri Bakanlığı, 2018 yılında aile içinde yaşanan olaylarda 304 kadının öldürüldüğünü açıklasa da, gerçek sayının çok daha yüksek olduğuna inanan geniş bir kesim var. Ancak Bakanlığın, aile içi şiddetten zarar gören, yani yaralanmaları da içeren istatistiği çok daha yüksek: 15 bin 381 kadın. Kayıtlara geçen aile kavgası ise yılda dört milyon civarında.

Rusya İstatistik Kurumunun açıkladığı bir başka rakam daha var: Yılda 8-9 bin kadın cinayeti. İçişleri Bakanlığından farklı olarak bu rakam Rusya’da sadece aile içi şiddetin sonucu değil, öldürülen toplam kadın sayısını işaret ediyor. 

Doçent Viktoriya Sakaviç'in 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, Rus kadınların dörtte üçü hayatları boyunca sözlü tacize uğramış. Doğrudan şiddet görenlerin oranı ise yüzde 20, yani her beş kadından biri eşinden ya da erkek arkadaşından değişen ölçüde şiddete maruz kalmış. Yüzde 4'lük kesim ise eşinin kendisini cinsel ilişkiye zorladığını söylüyor. Sakaviç'in araştırmasına göre, kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe, şiddete hedef olma oranı azalıyor. Eşinden ya da erkek arkadaşından dayak yedikten sonra polise başvuranların oranı sadece yüzde 10. Yüzde 6'lık kesim hastaneye gittiğini, yüzde 2'lik kesim ise hukuki yardım aldığını söylüyor. İlginç bir istatistik de, yardım için resmi kurumlara başvuran kadınların yüzde 78'inin sorunlarına yeterli ölçüde ilgi gösterilmediğini düşünmesi.