Rusya'da 'flaş' haber

Rusya'da 'flaş' haber

7 Mayıs 2019 Salı  |   Günlük

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi Rus medyasında “flaş” haber olarak yer aldı.  

Rus ulusal televizyon kanalı 5. Kanal, "Seçim sonuçlarının iptali kararı Erdoğan'ın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) zayıflığını gösteriyor" yorumunda bulundu. 

Televizyona konuşan Rusya Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi uzmanı Yuri Mavaşev'e göre bu karar baskı sonucunda alındı. Kararın iktidara yeni sorunlar getireceğini savunan Rus uzman, "Seçmene saygısızlık yapıldı"dedi. Mavaşev, Ankara’nın adımının, Erdoğan’ın siyasi bağımsızlığını kaybettiğini gösterdiğini ileri sürdü. Rus uzman, "MHP lideri Devlet Bahçeli ile istişarenin ardından Cumhurbaşkanı görüşünü değiştirdi ve seçim sonuçlarını gözden geçirilmesinden yana olduğunu belirtti ama karar sonrası  muhalefet tek yumruk olacak ve toplumda parçalanma artacak" dedi.  

Rusya'nın en çok dinlenen haber radyolarından Business FM ise İstanbul sokaklarında halkın görüşünü sordu. Reha Reyhan adındaki kişi, Ekrem İmamoğlu'nun seçimleri tekrar kazanağından emin olduğunu söyledi. Çağlar Turhan da, "Elbette insanları biraz şaşırttı. Ama herkes her şey güzel olacak diyor”diye konuştu. 

Taner Özgür adındaki kişi, "Görüyoruz ki ülkede demokrasi artık yok, ülkede totaliter bir rejim var. Kendimizi kötü hissediyoruz. Sabahtan akşama kadar tüm televizyon ve gazeteler hep propaganda yapıyor. Halkın büyük çoğunluğu kötü durumda ve ekonomi de kötü" yorumda bulundu.  

Son gelişmeleri Medya Günlüğü'ne değerlendiren İtar Tass Ajansının Türkiye uzmanı Kirill Jarov, "AKP seçimi kazanmak için elindeki tüm imkanları sonuna kadar kullanacak. Fakat Türkiye'de asıl sorun ekonomi ve işsizlik. Ekonomide gidişat iyi değil, işsizlik sayısı artıyor. Bunlar da seçmeni doğrudan etkileyen faktörler" dedi.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden Komsomolskaya Pravda’nın manşeti ise Rusya’daki şaşkınlığı tam olarak ifade etti: “Nasıl yani? Bu mümkün mü?” 

Fuad Seferov, Moskova