Rusya'da en güzel yerler

Rusya'da en güzel yerler

22 Haziran 2018 Cuma  |   Günlük

Dünya Futbol Kupası ile birlikte turistlere gezebilecekleri çok yer sunabilen bir ülke de gündeme geldi. Altın kubbeli binalar, beyaz geceler, masmavi göller, geniş stepler. Futbol dışında keşfedilebilecek çok şey var.

Lüks konutlar, devasa iş merkezleri, başkentin Yeni Moskova adını taşıyan bilindik görüntülerinden. Paranın gücünün hakim olduğu bölgeyi karşısına alan Lenin heykeli muhtemelen şaşkınlık içinde manzaraya bakıyor. Rusya bir çelişkiler ülkesi. Komünizm ve kapitalizm, zenginlik ve yoksulluk, parıltılı gökdelenler ve Sovyet anıtları yanyana. İşte bu karışım Rusya'yı turistler açısından çekici kılıyor.

Kremlin kale anlamına geliyor ve Rusya'nın birçok kentinde benzerlerine rastlanıyor. Ama en ünlüsü Moskova'da. Ülkenin yönetim merkezi burada. Kremlin, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Çok sayıda kilise, saray ve değerli eşyanın bulunduğu Kremlin ve çevresi turistlerin olmazsa olmaz duraklarından.

Altın Halka

Moskova'nın kuzey doğusundaki Altın Halka adı verilen gezi alanı turistlerin uğrak merkezidir. Burası 8 eski Rus ticaret şehrini birbirine bağlar. Bugün dahi ortodoks manastırları ve kiliseleri ile pırıltılar saçıyor. En güzel örneği ise Sergiyev Possad kentindeki Aziz Sergiyev Teslis Manastırı. 

St. Petersburg

Bu devasa ülke iki yüz yıl boyunca St. Petersburg kentinden yöneltildi. Neva nehri kıyılarındaki bu kent bugün de Barok döneminin görkeminde. Ermitaj Müzesi, Çar Petro'nun Sarayı (fotoğrafta), Kışlık Saray ve benzerleri ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Özellikle de Haziran ayındaki güneşin batmadığı ve kentin büyülü bir ışığa büründüğü Beyaz Geceler'de bu coşku daha da artıyor.

Kaliningrad

Rusya'nın tam batısında Kaliningrad kenti yer alıyor. Alman geçmişi bulunan bu kent. İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip olmuştu. 1945 yılına kadar adı Königsberg olan kentin en ünlü tarihsel kişiliği burada doğan Alman filozof Immanuel Kant'tır. Kentin sembolü ise 14'ncü yüzyıldan kalan ve restore edilmiş olan Königsberg Katedrali'dir

Kamçatka

Rusya'nın öbür yanında, tamamen doğuda Kamçatka Yarımadası bulunuyor. Eskiden burası yasak bölgeydi. Bugün ise trekking gezileriyle bu arazinin şaşırtıcı güzelliği keşfedilebiliyor. Üç yüzden fazla volkan var ve bunların bir çoğu aktif. Bölgede 10 bin kadar bozayı da bulunuyor. Ve bunlar çevredeki ırmaklarda gezen somon balıklarını büyük bir iştahla mideye indiriyorlar.

Volga

3 bin 500 metre uzunluğundaki Volga Rusya'nın beşiği olarak bilinir. Şarkılarda ve şiirlerde hürmet görür. Kıyılarında büyük metropoller ve büyük yolcu gemileriyle yolculuk yapan turistlerin keşfe çıktığı küçük kentler vardır. Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan toplam 11 kentten beşi de Volga çevresinde bulunuyor: Kazan, Samara, Saransk, Nijni Novgorod ve Volgograd.

Volgograd

Eski adı Stalingrad olan Volgograd İkinci Dünya Savaşı'nın sonucu belirleyen en önemli muharebelere sahne oldu. 80 metre yüksekliğindeki "Ana Yurt" adlı anıt, bu muharebede can veren 700 bin Rus vatandaşının anısına dikilmiş. Tamamen tahrip olan kent 1950 ve 1960'lı yıllarda yeniden inşa edilmiş. Buradaki Sovyet mimarisi, bugün yine ilgi odağında

Trans-Sibirya Ekspresi

Trans-Sibirya 9 bin 288 kilometre ile dünyanın en uzun demiryolu. Moskova'dan Vladivostok'a giden klasik güzergah üzerindeki yolculuk 7 ilâ 9 gün sürüyor. Bu, klasik biçimde normal yolcu treni ya da özel trenle yolculuk edip etmemenize ve Rus ailelerin evinde konaklamanıza ya da otelde kalmanıza bağlı. Her halükarda dünyanın en büyük kara parçasını yakından görmek için en iyi imkan bu.

Sibirya

Sibirya bölgesi Rusya'nın yüzölçümünün aşağı yukarı dörtte üçüne denk geliyor. Avrupa topraklarının bittiği ve Asya kıtasının başladığı Ural Dağları'nda sınırları başlıyor. Burada insana sonsuz gibi gelen stepler, tundralar ve Tayga'daki kara ormanlar uzanıyor. Buradaki çok sayıda halk topluluğu, örneğin Buryatlar, Evenkler ya da Tuvalar gelenek-göreneklerini ve de konukseverliklerini korumuşlar.

Baykal Gölü

Her şeyi ile büyük boyutlardaki bu göl Sibirya'nın güneyinde. 636 kilometre boyunda, 48 kilometre genişliğinde ve bin 637 metre derinliğindeki Baykal Gölü dünyanın en yaşlı ve en derin tatlı su göllerinden. Çevresindeki oteller ve hosteller birkaç günlük gezi turları düzenliyor. Gezmek için iyi de, yüzmek için de öyle mi? Su sıcaklığının 10 derece olduğu bu gölde yüzmek her yiğidin harcı değil..

Soçi

Yaz aylarında sıcaklığın 24 derece civarında olduğu, sub-tropik iklime sahip Soçi Rusya'nın yaz başkenti konumunda. Arkasında Kafkasya dağlarının, deniz kenarında ise palmiyelerin yükseldiği sahil gezmeye görülmeye değer. Soçi, Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan ülkenin en güneydeki kenti. Sıcak bir atmosferi var ama Karadeniz suyu insana her zaman serinlik veremeyebiliyor.

Yazı ve fotoğraflar: Deutsche Welle Türkçe