Rusya'da doğum günü geleneği

Rusya'da doğum günü geleneği

3 Mart 2019 Pazar  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğam’ın doğum gününü kutladığında herhalde bu olağan bir “diplomatik jest” olarak algılandı. 

Ama Rusya’da doğum günlerinin önemini bilenler için gerçek pek öyle değil. Elbette kişinin doğduğu günü sevdikleriyle birlikte kutlaması pek çok ülkede yaygın bir gelenek ama söz konusu Rusya olunca durum çok farklı. 

Çünkü Rusya'da doğum günleri genellikle bir bayram havasında kutlanıyor. Özellikle önemli kabul edilen 20-40-50 ya da 75 gibi yaşlarda kutlama mekanı evlerden lokantalara taşınıyor. Yaş gününü kutlayacak kişi, en yakın dost ve akrabalarını en mutlu gününde mutlaka aynı masada topluyor. Hele davetliler arasında Gürcü kökenli birisi varsa, o günün sıradışı geçmesi olasılığı iyice artıyor. Çünkü Rusya'da kadeh kaldırmadan önce mutlaka “tost söylemek”, yani kısa bir konuşma yapmak, ardından da kadehleri tokuşturmak gerekiyor. Tost söyleme” misyonu da en güzel Gürcüler yapıyor. “Tost” hem doğum günü olan kişiyi güzel sözlerle kutlamak hem de konuklar arasındaki bağı güçlendirmek ve ortamdaki duygu yoğunluğunu artırmak için söyleniyor. “Tost”un konu her şey olabilir, örneğin aile, sevgi, kadınlar, dostluk ve genel olarak insanlık. Yani çıkıp da, “Falanca kişinin doğum gününün kutluyor, mutluluklar diliyorum” tarzı bir konuşma fazlasıyla sıradan bulunur ve hiç hoş karşılanmaz! 

Rusya Sağlık Bakanlığı'na bağlı V.Serbski Ulusal Psikoloji Sağlık Araştırma Merkezi baş uzmanlarından Renata Kutuyeva’ya, Rusya toplumunda doğum günlerinin neden bayram havasında kutlandığını sordum ve şu yanıtı aldım: 

"Doğum günü, her şahıs için özel bir gün, daha önce keşfedilmemiş yeni bir yaşam aşamasına işaret eden bir bayram günü olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda doğum gününü kutlauan kişiye dostları ve yakınları tarafından unutulmadığını göstermesi açısından da önemli. Günümüzde bir toplumda doğum gününü kutlamak duygusal ilişkilerimizin ne kadar güçlü olduğunun bir testidir çünkü bugün sosyal bağlarımız giderek  zayıflıyor. Ayrıca, erkeklerin ve kadınların yaş günlerini kutlama motivasyonunda farklılıklar da var: Kadınlar esas olarak duygusal ve sosyal bağları sürdürme arzusuyla hareket ederken, erkekler için kazandıkları başarılarını ve benzer duygularını onurlandırmak önemlidir." 

Bir başka Rus dostuma göre ise, doğum günü kutlamasında bir araya gelen dost ve akrabalar, o kişiye mutluluk ve sağlık dilerken, aslında ona bir "büyük enerji" de armağan ediyor. Dostum, "Bu dileklerden beslenen şahıs, bunca yıllar boşuna yaşamadığı bilincine vararak önümüzdeki bir yıl daha da iyi ve huzurlu yaşaması için iyi enerji topluyor. Tam bir yıl sonra yine dostlar ve akrabalar masa başına toplanıyor, aynı dilekler ve güzel sözler, enerji aktarımları devam ediyor. Dolayısıyla o gün sıradan bir gün değil, aynı zamanda da kişinin her yıl sevgiyle hatırlanması, bundan sonra da güzel ve huzurlu yaşaması için en iyi gün sayılıyor. 

Rusya’da doğum günleri küskünleri barıştırmak için de güzel bir vesile aynı zamanda. Doğum gününü kutlamak, o insanın kalbini fethetmek, ona değer ve saygı göstermenin işareti de sayılıyor. 

Fuad Seferov, Moskova