Rusya'da büyük protesto

Rusya'da büyük protesto

8 Aralık 2019 Pazar  |   Günlük

Rusya futbolunda, büyük yankı yaratan bir "protesto eylemi dalgası" başladı. Geçen hafta St. Petersburg'da evsahibi Zenit'in 1-0 kazandığı maç sonrası polisin konuk Spartak Moskova taraftarlarından 70 kadarının taşkınlıkları nedeniyle gözaltına alması, üçünün 15'er gün hapis cezasına çarptırılması, "stadyum boşaltma" eylemleri başlattı. Polisin taraftarları coplayarak götürdüğü sahnelerin medyaya yansımasından sonra, bu hafta sonundan oynanan pek çok maçta aynı eylem yapıldı.  

Cumartesi günü Rusya Premier Lig'de bu hafta oynanan Zenit-Dinamo Moskova maçının 40'ıncı dakikasından Zenit taraftarları bir anda stadyumu boşaltarak çarpıcı bir eyleme imza attı. Taraftarlar tribünlere "Biz taraftarız, suçlu değiliz" pankartları astı.  

Zenit taraftarlarının, kıran kırana rekabet içinde olduğu Spartak'ın taraftarlarına karşı polisin uyguladığı gözaltı operasyonu için eylem başlatması dikkati çekti. 

Taraftarlar kendilerine de polisin haksız baskı ve orantısız güç kullandığını savundu. Yayınlanan taraftar bildirisinde, "Dünya şampiyonası ya da başka uluslararası maçlar için gelen gelen yabancı taraftarlar el üstünde tutulurken bize suçlu muamelesi yapılıyor" diye tepki gösterdi. 

Bu arada Arsenal Tula-Lokomotiv Moskova ve Krasnodar-CSKA maçlarında da bazı taraftarlar maçın ortasında tribünleri terk ederek tutuklanan taraftarlara destek verdi. Bu protesto dalgasının daha da yayılması bekleniyor. 

Sosyal medyada ise konu hararetli tartışmalara neden oldu. Kimileri polisin haksız yere taraftarlara güç kullandığını savundu, kimileri de özellikle büyük Moskova ve St. Petersburg takımı taraftarları içinde "holigan" grupların terör estiren ve ırkçılık yapan grupları ile mücadelenin polisin görevi olduğunu savundu. 

Protesto eyleminin görüntüleri için tıklayın

(TürkRus.Com)