Rusya'da 2018'in 'en'leri

Rusya'da 2018'in 'en'leri

16 Aralık 2018 Pazar  |   Günlük

2018 yılı bitmek üzere. Yılı değerlendiren birçok analizin, yazı ve konuşmanın yanı sıra çeşitli konularda anketler de düzenleniyor. Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi FOM'un gerçekleştirdiği anketle Rusya'da yılın "en"leri ortaya çıkarıldı.
 
"Yılın siyasetçisi" yine açık farkla Putin. Rusya Devlet Başkanı'nı "siyasetin bir numarası" diyenlerin oranı yüzde 29.

İkinci sırada Dışişleri Bakanı Lavrov (yüzde 7) var. Üçüncü milliyetçi lider Jirinovski (yüzde 4), dördüncü Savunma Bakanı Şoygu (yüzde 3) ve beşinci komünistlerin devlet başkanı adayı Grudinin (yüzde 2). 

Daha sonra yüzde 1'er destek bulan komünist lider Züganov, Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, Başbakan Medvedev, muhalif önder Navalnıy.

Yüzde yarımın altında oy alanlar arasında Yavlinski, Royzman, Sobçak, Kudrin, Zaharova, Matviyenko, Titov, Mironov, Peskov, Kadirov ve Kojemyako var.

En önemli olay Dünya Futbol Şampiyonası: 

Sanat-kültür alanında kimse açık arayla ileri çıkamıyor. Rejisör Mihalkov'un liderliği sadece yüzde 2 ile sağlanmış durumda. Ardından yüzde 1'er oyla bu yıl ölen şarkıcı Kobzon, aktör Habenski, rejisör Şahnazarov, müzisyen Gergiyev, pediatrist Roşal, şarkıcı Hvorostovski geliyor.

Yılın sporcusu buz patenci Zagitova (yüzde 7). İkinci sırada boksör Nurmuhammedov var (yüzde 5). Kaleci Akinfeyev üçüncü (yüzde 5). Buz patenci Medvedev ve futbolcu Dzyuba yüzde 4'er oyla onları izliyor, ardından antrenör Çerçesov (yüzde 2) geliyor.

"Yılın olayı" Rusya'da düzenlenen Dünya Futbol Şampiyonası (yüzde 23). Tartışmalı emeklilik yasasını ön sırada gösterenlerin oranı yüzde 10. Kerç Köprüsü'nün açılışını seçenler ise yüzde 9. Daha sonra sıralananlar arasında Kerç Boğazı'nda yaşanan Rusya-Ukrayna anlaşmazlığı, Putin'in yeniden başkan seçilmesi ve yerel seçimler de var.

Dünyadaki en önemli olaylar deyince, yüzde 8 tekrar Futbol Şampiyonası diyor. Yüzde 6 ise Suriye Savaşı'nı gösteriyor. Ukrayna'daki gelişmeler, ABD'nin INF Anlaşması'ndan çıkması ve Kerç Köprüsü'nün açılışı yüzde 2 ile destek buluyor.

(TürkRus.Com)