Rusya vizeyi 'yine' kaldırdı!

Rusya vizeyi 'yine' kaldırdı!

25 Temmuz 2019 Perşembe  |   Kötü

Türkiye’den Rusya’ya giden turist sayısı neredeyse elle sayılabilecek kadar az olduğu halde bu ülkenin vizeyi kaldırdığı haberleri medyada her zaman büyük yer kaplıyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in perşembe günü hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının artık Rusya'ya vizesiz girmesini sağlayacak kararnameyi imzalaması da yine büyük yankı yarattı. 

Asıl garip olan ise medyanın, gerçeğin çarpıtılması olduğunu bilmesine rağmen haberi “Türk vatandaşlarına vize kalktı” başlığıyla duyurması. Mesela Sabah’ın başlığı, “Putin'den Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırma talimatı” oldu. Takvim, “Azerbaycan'dan sonra Rusya ile vize kalkıyor!” demeyi tercih etti. Sözcü’nün başlığı da onlardan  farklı değil: "Putin’den Türkiye’ye yönelik vize uygulamasında flaş karar: Önce Azerbaycan sonra Rusya." 

Oysa, Putin’in kararı sadece hususi ve hizmet pasaportlu Türk vatandaşlarını ilgilendiriyor. Bunların sayısı ise, "umuma mahsus pasaport" denilen bordro renkli pasaportu kullanan milyonlarca Türk vatandaşlarının yanında “devede kulak” denilebilecek kadar az. Elbette, belirli kategoride de olsa bazı Türk vatandaşlarının vize zorunluluğundan kurtulması olumlu bir gelişme ama sonuçta son haber az sayıda kişi ilgilendiriyor. Ama medyanın büyük bölümü bu durumu bilmesine rağmen “yine” vizenin kaldırıldığı başlığını atmaktan geri durmadı. Daha önce medyada yer alan yanıltıcı başlıklar nedeniyle Ankara'daki Rus Büyükelçiliği, "Vize kalkmadı" açıklaması yapmak zorunda kalmıştı.

İstatistiklere göre, geçen yıl Rusya’dan Türkiye’ye yaklaşık altı milyon turist geldi. Buna karşılık, 2019’un ilk üç aylık döneminde Türkiye’den Rusya’ya giden turist sayısı 10 bini zor buldu. 

24 Kasım 2015’de Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden bir Rus jetini düşürmesinin ardından Moskova 1 Ocak 2016 tarihinden başlayarak Türk vatandaşlarını uygulanan vize muafiyetini kaldırmıştı.