'Rusya Suriye'de yoruldu'

'Rusya Suriye'de yoruldu'

25 Mayıs 2020 Pazartesi  |   Günlük

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Suriye’deki iç savaşta yer almasından dolayı artık yoruldu.” Bu yorum ABD’li Newsweek dergisine ait. Rusya’nın, Suriye’deki savaşın içine daha fazla çekildiği tespitinde bulunan dergi, “Suriye hala Moskova’nın Orta Doğu’daki bir numaralı müttefiki, ancak Beşar Esad Kremlin’in sabrını tüketiyor" diye yazdı. 

Esad güçlerinin, İdlib’de isyancıların ve cihatçıların elindeki bölgelerde, Rusya’nın havadan desteğine rağmen tam kontrolü sağlayamadığına dikkat çekilen yazıda, "Ayrıca koronavirüs salgınının etkisiyle bölgede yeniden terör örgütü IŞİD’in militanları aktif hale geldi. Böylece, çatışma çıkmaza girdi” denildi. 

Amerikan dergisi, Rusya’nın eski Suriye Büyükelçisi Aleksandr Aksenenok’un, Suriye’deki durumun insani felakete dönüştüğü ve Şam yönetiminin esneklik ve ileri görüşlülükten uzak olduğu yönündeki yorumuna da yer verdi.  

Suriye’de çok fazla taraf olmasının da krizin çözümünü zorlaştırdığı belirtilen analizde, “Türkiye, Rusya’dan pahalı silahlar satın alarak, Esad karşıtı isyancıları desteklemeye devam ediyor. İran, Suriye’yi müttefiki ve Libya’daki Hizbullah’a silah göndermede köprü olarak görüyor. Ancak ABD’nin yeni yaptırımları, Tahran’ı ülkedeki etkinliğini azaltmak zorunda bırakabilir” denildi. 

Bu arada Rus vekil Dmitriy Sablin, ABD medyasında çıkan Rusya’nın Suriye’deki ‘yorgunluğu’ ile ilgili haberlerin gerçeklerle herhangi bir alakası olmayıp, arzulanan bir şeyi gerçekmiş gibi gösterme girişimi olduğunu söyledi.

(TürkRus.Com)