Rusya S-500 üretimine başladı

Rusya S-500 üretimine başladı

1 Temmuz 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya, Türkiye'nin de satın almak istediği S-400 hava savunma sistemlerinin yeni modelini üretmeye başladı. Rus devlet sanayi şirketi Rostec’in CEO’su Sergey Çemezov, S-500'lerin S-400'lerden daha modern olacağını söyledi. 

Rus devlet sanayi şirketi Rostec’in CEO’su Sergey Çemezov, yeni füze savunma sistemi S-500’ün Rusya ordusunda olacağını söyledi. Rossiya-1 televizyonundaki bir programda konuşan Çemezov “S-500’ün üretimine bugün başlıyoruz. Bu daha modern bir sistem. Şimdi hakkında konuşmak istemiyorum çünkü henüz hizmette değil. Ancak yakın zamanda olacak” dedi. 

Sputnik'in haberine göre, Çemezov, S-500’ün ne zaman Rusya ordusunun kullanımında olacağı sorusuna da “Testler bittiğinde” yanıtını verdi. Çemezov, S-500’ün menzilinin S-400’den farklı olacağını da ifade etti. 

"Karar siyasi"

Rusya’nın, S-400’lerin sevkiyatı kapsamında Türkiye’ye kısmi teknoloji transferinin öngörülmesini yorumlayan Rus askeri uzman Aleksey Leonkov, Rusya’nın diğer bazı ülkelerle de silah satışlarında bu prensiple çalıştığına dikkat çekti. 

Business FM’e değerlendirmede bulunan uzman, “Eğer bizden askeri teçhizat ve silah satın alan ülke üretim zincirinde yer almak istiyorsa, bu uygulanıyor. Hindistan’la da bu şekilde çalışıyoruz” dedi. 

ABD’nin bu konunun üzerinde durduğunu beliten Leonkov, “S-400 alınca, Türkler için tüm ABD uçaklarının ‘yabancı’ hale geleceğini belirttiler. Ama nedense Yunanistan’a S-300 sevkiyatının ardından, NATO uçakları hâlâ Yunan kompleksleri için ‘yabancı’ değil” yorumunu yaptı. 

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Doğu Merkezi yöneticisi Vladimir Fitin ise, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemleri satışının siyasi bir karar olduğunu savundu. 

Bu anlaşma sonrası Rusya ile Türkiye’nin birbirlerine daha fazla yakınlaşarak, partnerlik ve müttefiklik ilişkisi içine girdiklerini belirten Fitin, “Suriye konusunda sorunlarımız var. Onun dışında Türk Akımı’nda, Akkuyu’da ve S-400’lerde işbirliğimiz sürüyor. Tüm bunlar ilişkilerin olumlu seyrini belirliyor” diye konuştu.  

(TürkRus.Com)