'Rusya İdlib'te sabırsızlanıyor'

'Rusya İdlib'te sabırsızlanıyor'

21 Ağustos 2018 Salı  |   Günlük

Milliyet yazarı Ali Nihat Özcan son yazısında, önemli gelişmelerin beklendiği İdlib'deki durumu kaleme aldı.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

"İdlib gündemdeki yerini koruyor. Geçen hafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın Rusya ziyareti de işin ciddiyetini gösteriyor. Nitekim ziyaret üç hususta dikkat çekiciydi. İlki, İdlib sorununun karakterini ve kurumsal izdüşümünü gösteriyordu. İkincisi, güneyde işini bitiren Rusya'nın gittikçe sabırsızlandığı açıktı. Son olarak, Türkiye'de güvenlik konularının askeri ayağında, iş yapma biçimi, kuralları, MSB ile Genelkurmay ilişkileri değişmeye başlamıştı. Önümüzdeki dönemde buna benzer tabloları sıkça göreceğimiz anlaşılıyor.  

Bugünlerde Suriye'yi ağırlıklı olarak yine İdlib üzerinden konuşuyor olsak da, sorunun daha geniş ve karmaşık olduğunu biliyoruz. Nitekim Türkiye'nin Suriye'de eş zamanlı yönetmesi gereken üç temel sorunu/konusu var. Taraftarları, çözüm süreçleri, araçları ve sonuçları birbirinden farklı olmakla birlikte, bunlar birbirleriyle yoğun etkileşim halindeler. İdlib'in geleceği, Fırat'ın doğusunda PKK'nın siyasi, askeri durumu ve Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun rolü.  

Öncelikli sorun olan İdlib'de mevcut tabloyu Rusya, İran ve Esad belirli bir stratejiye dayanarak oluşturdular. "Muhalifleri/radikal terörist savaşçıları" İdlib'e yığdılar. Bir anlamda iki yüzyıllık geçmişi olan "ayaklanmayı bastırma" tecrübelerinden faydalandılar. Muhalifleri, kitabın sözünü ettiği, "konsantrasyon" kamplarına yönlendirdiler. İngilizlerin Güney Afrika'da, Fransızların Kuzey Afrika'da, Amerika'nın yerli Kızılderililere ve Rusların Çeçenlere, Kırım Tatarlarına, Ahıska Türklerine yaptığını yaptılar."  

Yazının tamamını okumak için tıklayın