Rusya Afrin'e neden 'yeşil ışık' yaktı?

Rusya Afrin'e neden 'yeşil ışık' yaktı?

23 Ocak 2018 Salı  |   Günlük

Türk Ordusu'nun Afrin operasyonu Rus basınının da ana gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Rusya'nın bu tavrı "Kremlin'in Türkiye'nin Afrin operasyonuna yeşil ışık yaktığı" şeklinde yorumlandı. Peki ama neden?

Rusya'nın önde gelen üniversitelerinden MGİMO'ya bağlı Askeri Politik Araştırmalar Merkezi'nin baş umzanı Mihail Aleksandrov bölgedeki Kürt örgütlerin son döndemde Rusya ve Suriye yönetimlerini dikkate almaksızın Amerikalılarla fazla içli dışlı olma hatasına düştüğünü söyledi. 

Aleksandrov'a göre Suriye ordusuna saldırılar düzenleyen unsurlar Amerikalılar tarafından Kürtlerin hakim olduğu bölgelerde eğitiliyor. Rusya'nın Kürtlerden rahatsızlık duyduğu bir konu da Kürt birliklerin Rakka gibi, aslında yaşamadıkları yerlerden Suriye ordusu lehine çıkmak istememeleri. 

Aleksandrov özetle Kremlin'in Kürtlerin Rusya'nın çıkarlarına aykırı davranmasından memnun olmadığını söylüyor.

Aleksandrov Rusya ve Suriye'nin şu anda İdlib operasyonuna konsantre olduklarına, Türkiye'nin ise bu konuda yüksek sesli bir itiraz ileri sürmediğine dikkat çekiyor. Uzmana göre, Türkiye İdlib operasyonuna göz yumarken, Rusya da buna karşılık Afrin operasyonuna ses çıkarmıyor.

Business FM için konuyu değerlendiren ünlü siyaset bilimci ve gazeteci Georgi Bovt da, Türkiye'nin operasyonunun Rusya için sürpriz olmadığını söyledi.  Bovt, "Putin'le geçtiğimiz yıl sık sık bir araya gelen Erdoğan Afrin konusunu defalarca masaya taşımıştı. Moskova'nın Türkiye'nin operasyonuna biçimsel bir onay verip vermediği bilinmiyor. Ama Rus ordusunun operasyondan bir gün önce bölgedeki birliklerini başka yerlere kaydırması Kremlin'in kenarda durmayı tercih ettiği şeklinde yorumlandı" değerlendirmesini yapıyor.

Bovt Kremlin'in, Amerikan yanlısı bir grup için Türkiye ile karşı karşıya gelmeyi anlamlı bulmadığı düşüncesinde.

Bovt'a göre ayrıca Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı bir anlayış durumu söz konusu. Türkiye Amerikan tarafında bu anlayışı görmekte son derece zorlanıyor.

Yorumcu tüm bunların ışığında Rusya Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin operasyonuna engel çıkarmayıp ABD'yi bölgeyi provoke etmekle suçlamasında şaşılacak bir şey olmadığını belirtiyor.

(TürkRus.Com)