Rusların vizeye bakışı

Rusların vizeye bakışı

11 Şubat 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta bazı kategorilerde Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getiren bir karar aldı. 

Ancak karar hususi (hizmet) pasaport sahibi sınırlı sayıda kişiyi ilgilendiriyordu, yani “bordo pasaport” olarak nitelenen umuma mahsus pasaportlar için geçerli değildi. Bu nedenle Putin’in kararı Türk medyasında yanlış şekilde “Vize müjdesi” olarak yorumlandı. 

Rusya yönetiminin şu andaki eğilimi, 24 Kasım’da Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus jetini düşürmesinden sonra kaldırdığı vizesiz geçiş uygulamasına en azından bir süre daha dönülmemesi. 

Peki, Rus vatandaşları Türklere vize kararı için ne düşünüyor? 

Geçen hafta yaşanan gelişmenin ardından Medya Günlüğü’nde bu konuda eleştirel bir yorum yayınlandı. Diğer ülkelerde Rusya ile ilgili çıkan haber ve yorumları Rusçaya çeviren inosmi.ru sitesi de bu yoruma yer verdi. 

Site Medya Günlüğü’ndeki yazıyı yorumsuz aktardı ama yazıyla ilgili olarak okurlar ilginç yorumlarda bulundu. Elbette bu yorumların yazanları bağladığı, dolayısıyla Rus kamuoyunun görüşünü yansıtmadığı ileri sürülebilir. Rusya’da bu konuda farklı düşünenler olduğu doğru ama yorumlarda yer alan görüşleri destekleyen azımsanamayacak bir kitle bulunduğu da gerçek. 

İşte o yorumlardan bazılarını - hakaret ve ağır suçlama içerdiği için - “sansürleyerek” aktarıyoruz: 

- Rus uçağını düşüren, Rus büyükelçisini öldüren ülkeye sadece vize uygulanması az bile. 

- Neden vize kalkacakmış? Yüz binlerce Türk Rusya’ya mı geliyor? İşte bu yüzden vize var. Ayrıca Türkler Müslüman… 

- Yazık, Türklerin vize parası mı yokmuş! 

- Hiç Türk gördünüz mü? (Moskova’daki) herhangi bir pazara gidin ve oradaki herhangi bir Azerbaycanlı’yı gözlemleyin. İşte Türkler de aynı, sadece biraz daha gururlu. 

-Rusya’nın Türklere vizeyi kaldırmamasının birinci nedeni Rus uçağının düşürülmesinin bedelini ödetmek. Eğer Türkiye, “Türk Akımı”nı, Akkuyu’yu, S-400 anlaşmasını imzaladı diyorsanız kendi çıkarına olduğu içindir. Yani vizede yadırganacak bir şey yok. 

Medya Günlüğü'nde çıkan "Rusya vizeyi neden kaldırmıyor" başlıklı yazıyı okumak için tıklayın

inosmi.ru sitesinde çıkan yazıyı (Rusça) okumak için tıklayın