Rusları 'çıldırtan' şarkı

Rusları 'çıldırtan' şarkı

11 Eylül 2019 Çarşamba  |   Günlük

Rapçilerin Türkiye'de 'sistem eleştirisi' "Susamam" şarkısı, Rusya'da ise yönetimi öven "Moskova" şarkısı ülkelerin gündeminde.

Son dönemde Putin karşıtı gösterilere  sahne olan Rusya'da sanatçılar Timati ve Guf'un Kremlin yanlısı ortak şarkısı Youtube'ta ülke tarihinde en fazla 'sevilmeyen' video olarak tarihe geçti. 

Rusya'da 8 Eylül'de yapılan seçimlerin hemen öncesinde yayınlanan ve tartışmaların odağındaki Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin'i öven video, kısa sürede Youtube'da 1 milyondan fazla kişi tarafından 'beğenilmedi" 

Şarkı böylece Youtube'un Rusya bölümünde "en popüler olmayan klip" ünvanını aldı. Dünyada da en fazla sevilmeyen ilk 30 video arasına girdi.

Tepkiler üzerine sanatçı Timati, 'kimseyi kızdırmak istemedim' diyerek şarkı klibini Youtube'tan sildi. Rapçi Guf da klipten dolayı özür dileyerek 'ülkede seçimlerin olacağından bile haberim yoktu" sözleriyle kendisini savundu. 

Sobyanin'in desteklendiği "Moskova" adlı şarkıda, "Bu şehir gay yürüyüşleri yapmaz. Protestolara gidip saçma sapan konuşmayacağım. Sobyanin'in sağlığı için hamburger yiyeceğim" sözleri yer alıyor. 

Ülkenin en ünlü rapçileri arasındaki Timati'nin 2015'te yayınladığı albümdeki bir parçada "Başkan Putin benim en iyi arkadaşım" sözleri bulunuyor. 

Rusya'da 8 Eylül'de yapılan yerel seçimlerde, iktidar partisi Birleşik Rusya, Moskova Şehir Meclisi'nde üçte bir oranında sandalye kaybetti. 

Rusya Seçim Komisyonu, aralarında Aleksey Navalnı'nın da bulunduğu birçok muhalif ismin seçime katılımını iptal etmesi sonrası yaşanan gösterilerde binlerce kişi gözaltına alınmıştı. 

(Euronews)