Ruslar 'kahveci' oldu

Ruslar 'kahveci' oldu

6 Ekim 2017 Cuma  |   Günlük

Ruslara sorarsanız genellikle geleneksel popüler içkiler önce votka, sonra çay olarak sıralanır. Ancak son yıllarda Rusya'da tam bir "kahve devrimi" yaşanıyor. Üstelik 90'ların başında "hazır kahve" ile başlayan ve "Nescafe ile benzerlerini" ihya eden talep patlaması, artık büyük hızla "gurme kahve tutkunları" yaratıyor. Espressodan cappuccinoya, öğütülmüş kahve çekirdekleri ile yapılan geleneksel İtalyan kahveleri ve kafeleri ülkenin dört bir yanında hızlı yükselşişini sürdürüyor:

Rusyalıların kahve tüketimi son beş yılda iki katına çıkarken tane kahve satışı "hazır (instant) kahve" satışını yakaladı. RosÇayKofe Birliği'nden Moskovskiy Komsomolets gazetesine yapılan açıklamaya göre, son beş yılda tek başına kavrulmuş kahve tüketimi 116 bin tondan 151 bin tona yükseldi. 

Kahve uzmanı İlya Savinov Batılı ülkelerle kültürel etkileşimin neticesinde Rusya'da kavrulmuş kahvenin toz kahvenin popülaritesini yakaladığını söylüyor. 

Savinov'a göre, tüketici kuşağının değişiyor ve insanlar "gerçek kahve" içmek için artık daha istekli. 

Bu değişimin sonucunda Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerine olan talep artıyor. Savinov öğütülmüş, sıcak su karıştırılarak içilen Nescafe türü "instant" kahvenin sağlığa daha zararlı olduğu yönünde bir inanışın da tüketici bilincine alttan atta yerleşmekte olduğuna dikkat çekiyor.

Rusya Arabica tipi kahveyi Brezilya, Kolombiya ve Etiyopya'dan alırken Robust türünü Uganda, Vietnam ve Endonezya gibi ülkelerden temin ediyor.

Rusya'da son yıllarda sayısı en fazla artan işyerlerinin başında kafeler geliyor.

(TürkRus.Com)