Ruslar gurbette neyin hasretini çeker?..

Ruslar gurbette neyin hasretini çeker?..

28 Mart 2018 Çarşamba  |   Günlük

Ülke dışında yaşayan Türkler gibi, Ruslar da kendi mutfaklarına hasret duyar. Hatta Türkiye'de yaşayan Rus dostlarımıza kara ekmek, zefir ya da Alyona çikolata götürdüğümüz çok olmuştur. Yemekler, gurbette memleketi hatırlatan simgelerin başında gelir. İşte RBTH'nin hazırladığı, Ruslar için "yurtdışındayken özlenen gıdalar" listesi.

1. Ryajenka ve kefir. Türkiye artık kefiri iyi tanıyor. Ama kefire çok benzeyen süt ürünü "ryajenka" da en az onun kadar popüler bir süt ürünü Rusya'da ve ülke dışındayken özlenenler arasında.

2. Tvorog. Rusya'nın belki de en popüler kahvaltılığı. Bizdeki çökeleki ya da lor peynirini andırsa da, deneyenler arada büyük bir fark olduğunda hemfikir.

3. Karabuğday. Namı diğer "greçka", ya da "Rus bulguru". Son dönemde Türkiye'de de popüler olmaya başlıyor.

4. Zefir. Batıda "marshmallow" olarak bilinen tatlıya yakın bir ürün. Ancak marshmallowlardan farklı olarak zefir yumurta ile yapılıyor.

5. Marmelad. Ruslar limon ve portakal biçiminde yapılan şeker kaplı tatlıları marmelad olarak adlandırır. Bu jöleli gıda da tatlıya düşkün Rus halkının ülke dışında en çok özledikleri arasında.

6. Maden suyu. Rusya'ya has maden suyunun tutkunları hiç de az değil. SSCB aşkıyla ABD marketlerinde bile Gürcü Borjomisi arayanlar çok!

7. Ekmek. Ekmek deyince Rusyalıların aklına önce buğday değil, çavdar ekmeği gelir. Avrupa ve ABD'de yaşayan Ruslar burada çavdar ekmeği bulabilse de, çoğu, bunun Rusya'daki ekmek gibi olmadığını iddia eder.

8. Doktor salamı (Doktorskoye kolbasa). Üretimi standartlara bağlanmış, Rusya'nın en popüler salamı. Bir dilim Borodinski ekmeği ile birlikte pek çok Rusun ideal kahvaltılığı.

9. Kornişon turşusu.

10. Mayonez. 1970'lerden itibaren Rus mutfağının ayrılmaz bir parçası olan mayonez özellikle salatalarda sıkça kullanılır. Ruslar, dünyada her yerde bulunsa da, "yerli malı" mayonezi ayrı bir yere koyar.

(TürkRus.Com)