Türklere Rus vizesi: Bile bile yalan yazmak

Türklere Rus vizesi: Bile bile yalan yazmak

7 Ağustos 2019 Çarşamba  |   Kötü

Türk medyasının en çok spekülasyon yaptığı konuların başında Rusya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize geliyor. 

Son bir yılın haberleri taransa sürekli olarak “Rusya vizeyi kaldırdı” başlıklarını görmek mümkün! Gazete ve televizyonların neredeyse tamamı bu konuyla ilgili her gelişmeyi, her açıklamayı “Vize kalktı” başlığıyla duyuruyor. Yani Moskova durup durup Türklere vizeyi yeniden kaldırıyor!

Son gelişmede de durum farklı değil. 

Peki, vize kalktı mı? 

Hayır, kalkmadı. 

O zaman ne oldu? 

Rusya'nın aldığı kararla hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförlerin 7 Ağustos'tan itibaren Rusya'ya vizesiz girebilmelerine olanak sağlandı. 

Ama bu kategori sınırlı sayıda kişiyi ilgilendiriyor, “umuma mahsus” diye tabir edilen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vize almaya devam edecek. 

Dolayısıyla, “vize kalktı” haberleri toplumun belki de sadece yüzde birini ilgilendiren bir konu. 
 

 

Peki, medya bu durumu bilmiyor mu? 

Elbette biliyor. 

O yüzden ortada bir yanlışlık yok, bile bile yalan yazmak var. Başlıklar bir yana haberlerin URL'si bile doğru değil: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/rusyaya-yarindan-itibaren-vizesiz-seyahat-basliyor-41295467

Bu yılın ilk altı ayında Rusya’ya turist olarak sadece 10 bin Türk vatandaşı gittiğine göre heyecanlı “vize kalktı” başlıkları neden o zaman? 

Çok basit. 

Nedeni siyasi, vizenin kaldırıldığı havası yaratmak. 

Rusya’da uzun süredir Türkçe yayın yapan haber sitesi TürkRus.Com bakın nasıl isyan ediyor: 

“Türk basınında bu yanıltıcı başlıkları atıp unutuyorlar ama sonra elinde pasaportu ile Rusya yoluna düşmeye niyetlenenlerin, hatta arada sırada her nasılsa Türkiye'de çıkışta yapılan vize kontrollerini aşıp uçağa binen ve Rusya havaalanlarından 'aynen iade' edilenlerin sıkıntısında kendi paylarını hiç düşünmüyorlar...”