Rus uzmanların kuşkusu

Rus uzmanların kuşkusu

20 Mart 2020 Cuma  |   Günlük

Rusya’nın önde gelen tıp uzmanları, corona virüsün aniden hemen hemen bütün ülkeleri etkisine almasının soru işaretleri doğurduğunu söyledi.

Rus televizyonlarında sağlık programları da yapan ünlü doktor Aleksandr Myasnikov, “Sadece bizim basında değil, tüm dünya basınında ‘corona virüs geliyor, hepimiz öleceğiz’ havası yaratılıyor. Bu kadar paniğe kapılmaya gerek yok” dedi. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Myasnikov, “Demek ki, insanların bu kadar paniğe kapılması birilerinin işine geliyor. Eski virüsleri hatırlayalım, örneğin 2002 ve 2012 yıllarında ölüm oranları yüzde 10 ve yüzde 35 idi. Domuz gribi olayını hatırlayalım. Daha sonra bu hastalıkla ilgili yolsuzluklar ortaya çıktı" diye konuştu. 

Virüsün mutasyona uğrayarak tehlikeli hale geldiğini belirten Rus uzman, corona virüsü mevsimsel bir hastalık olarak gördüğünü, yazın başlamasıyla vaka sayısının büyük olasılıkla azalacağını belirtti. 

Moskova’daki Meçnikov Aşı Bilimsel Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Nikolay Filatov da corona virüsün normal bir solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi. 

Biznes Online haber sitesine konuşan Filatov, "Bu panik neden yapılıyor? Korkmuş bir insan daha yönetilebilir hale gelir. Bence bu sorunun kökü. Kuş gribinde ölüm oranı yüzde 52.8'di. Yani, bu griple enfekte olan insanların yarısı öldü. Coronada ölüm oranı en fazla yüzde 4. Neden böyle bir patlama yaşandı? Neden...” diye sordu.

İki doktor da öncelikle genel hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Fuad Safarov, Moskova