Rus uzmanların gözüyle seçimler

Rus uzmanların gözüyle seçimler

1 Nisan 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya'daki Türkiye uzmanları 31 Mart  yerel seçimlerini yorumlarken, "İstanbul her şeydir" değerlendirmesinde bulundu. 

Rusya Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Timur Ahmetov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AKP iktidarının İstanbul ve Ankara gibi iki büyük kenti kaybettiğine özellikle dikkat çekti. AKP'nin, "Türkiye'nin dev  finans akışlarından biri sayılan İstanbul'un kontrolünü kaybettiğine" işaret eden Rus uzman, "İstanbul her şeydir...15 milyon kişi ve Türkiye'deki GSYİH'nin üçte biri. İktidar partisi adayının sorumsuz davranışı, siyasi rekabetin eşit olmayan koşulları, toplumun kutuplaşması nedenlerden bazıları. Bir söz vardır: Eğer Ankara'yı kaybettiysen, o zaman işlerin kötüye gidiyor demektir ama eğer İstanbul'u kaybettiysen, o zaman Türkiye'yi kaybettin demektir" dedi.

Rus - Türk Toplumsal Forumu Çalışma Grubu Genel Sekreteri Aleksey Bıçkov da CHP'nin Ankara, İzmir, Adana ve Antalya gibi büyük kentlerde kazandığını kaydederek, "İstanbul henüz soru işareti altında. Burada Erdoğan (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) bizzat kendi adayı için 6 miting düzenledi...Türkiye'de bir söz var: İstanbul'u yöneten tüm Türkiye'yi yönetir" diye konuştu. 

Seçimler Rus basınında geniş yankı buldu, önde gelen medya sitelerinde, "Erdoğan'ın partisi kaybetti", "Türk muhalefeti kazandı", "Türk iktidarı İstanbul ve Ankara'yı kaybetti" gibi başlıklar atıldı. 

Fuad Seferov, Moskova