Rus tarzı çocuk yetiştirme

Rus tarzı çocuk yetiştirme

2 Kasım 2018 Cuma  |   Günlük

Rusya'da "anne egemen" ailelerde çocukları hayata hazırlamak amacıyla ağır şartlar ve disiplin altında, olabildiğince çok yönlü bir eğitim sistemi çoğunluğun malumu... Son yıllarda sayıları on binlerle ölçülen Türk-Rus evliliklerinde de, genelde Rus anne tarafı "aşırı displini", Türk baba tarafı ise "daha yumuşak ve esnek" eğitimi temsil eden taraf olarak mimleniyor. 

RBTH sitesinde, Rus tarzı çocuk eğitiminin "anahtar noktaları" sıralandı:

Çoğu aile, çocuğunu 18 yaşından sonra da maddi olarak desteklemeye hazır, tabii çocuklarının "buna değecek" bir şey yaptığını düşünüyorlarsa.

Çocuklar küçük yaştan itibaren farklı beceriler edinmeleri için teşvik edilir. Bale, spor, müzik ve dil eğitimi başlıca tercihler arasındadır.

Pek çok ailede çocukların yetiştirilmesi halen esas olarak kadının işidir. Bu bakımdan erkeğin eve ekmek getirdiği, kadınınsa evi çekip çevirdiği geleneksel iş bölümü Rusya'da oldukça geçerlidir. Anaokulları görevlileri de büyük oranda kadınlardan oluşur.

Bununla birlikte, Batıya paralel olarak, erkeklerin de çocuk yetiştirme görevine ortak olmak için istek göstermesi gitgide gelişen bir eğilim. Bu bahiste ünlü televizyoncu Andrey Malahov'un "babalık izni" alamadığı için çalıştığı kanalla yollarını ayırdığını hatırlamakta yarar var.

Rusya'da okul çağına gelmiş çocukların genellikle kendine bakabilecek durumda olması beklenir. Temizliğe ve yemeğe yardım etmek, küçük kardeşlerine bakmak küçük bireylerin payına düşen görevler arasındadır.

Bireyselliğin baskın olduğu ülkelerden farklı olarak Rusya'da çocuklara daha büyük bir bütünün parçası oldukları öğretilir. Bu ülkelerden farklı olarak "İnsanlar ne der!" uyarısı Rusyalı çocuklar üzerinde nispeten etkili olur.

Bununla birlikte, ailelerin çocuklardan beklentisi oldukça mütevazıdır: eve geç gelme, büyüklerinin sözünü dinle, kötü davranışlarda bulunma.

Rusya'da fiziksel ceza kullanımı yüzde 12 seviyesindedir. Ailelerin yüzde 13'ü ise cep harçlığını kısma cezasını tercih eder. Yüzde 45'in başvurduğu yöntem ise bilgisayar başında geçen süreyi kısıtlamak yönündedir.

Rusyalı çocukların "ergenliği" ve aileye bağımlılığı Türkiye'deki gibi 40'lı yaşlara kadar uzayabilir. Bununla birlikte okuyan çocukların önemli bir bölümü aynı zamanda ek işlerde çalışarak para kazanma eğilimindedir.

(TürkRus.Com)