Rus tarihçi gözüyle Atatürk

Rus tarihçi gözüyle Atatürk

30 Nisan 2019 Salı  |   MG Özel

Tatar kökenli Rus tarihçi Bulat Nogmanov, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "İslam dinine karşı" olduğu iddiaları için, "İslam'a değil, dini kendi çıkarları için kullananlara karşıydı" dedi. 

Relanoe Vremya adlı sitede Atatürk'ün dine bakışını yorumlayan Rus tarihçiye göre, Atatürk, laik bir devlette, yalnızca farklı dini mezheplerin değil, aynı mezhebin farklı kollarının da uzlaşma ve barış içinde bir arada yaşaması gerektiğine inanıyordu.

Nogmanov, "Sonuç olarak, bölgedeki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, cumhuriyetin kurulmasından bugüne kadar Türkiye'de dini gerekçelerle çatışmalar yaşanmadı" diye konuştu.

Rus tarihçi, “Eğer Atatürk İslam'a karşı olsaydı, o zaman İslam dini hala nasıl Türkiye'de varlığını sürdürüyor?" diye sordu ve ekledi: "Üstelik bugün Türkiye, tüm dünya Müslümanlarının çok rahat yaşadığı ve ziyaret edebileceği bir ülke." 

Nogmanov son olarak, Atatürk'ün 1930'larda Çanakkale şehitleri için her yıl Çanakkale Mehmet Çavuş anıtı önünde mevlit okutturmasını ve Hz. Muhammed hakkındaki övücü sözlerini hatırlattı. 

Fuad Seferov, Moskova