Rus tarihçi gözüyle

Rus tarihçi gözüyle

19 Mayıs 2019 Pazar  |   Günlük

Tatar kökenli Rusyalı tarihçi Bulat Nogmanov, Türkiye’de günümüzde hâlâ faaliyette bulunan pek çok önemli kurumun bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulduğunu söyledi. 

Relanoe Vremya sitesinde Atatürk'ün iç ve dış politikasını değerlendiren Nogmanov, "O gerçekten de günümüz Türkiye’sinin kurucusu ve atası. Çünkü bugün Türkiye'de her şey, fiiliyatta Atatürk'ün eseri. Bunlar arasında Anadolu Ajansı, Diyanet İşleri, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Merkez Bankası, Devlet Demiryolları, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve pek çok kurum var " dedi. 

Rusyalı tarihçi, Atatürk'ün Türk opera ve balesini kurmayı çok arzuladığına işaret ederek, "Ama bunu gerçekleştirmek ona nasip olmadı. Atatürk, aydın bir insan olarak toplumun gelişiminde çeşitli sanat dallarının muazzam rol oynadığına inanıyordu" diye konuştu. 

Dış politikadaki başarılar da öven Nogmanov, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Hatay'ın ana vatana katılmasının Atatürk diplomasisinin en önemli zaferlerinden olduğunu kaydetti. 

Devlet yetkilisi özelliklerinin yanı sıra Atatürk'ün yaratıcı bir mizah anlayışına da sahip olduğunu ifade eden tarihçi, Türkiye'de iyi bilinen bir anekdotu Rus okurları için şöyle anlattı:

"İngiliz kralı VIII. Edward İstanbul'a ziyarete geldiği zaman Atatürk kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. Sofraya Türk garsonlar servis yapıyordu. Aralarından biri heyecanlanarak elindeki büyük tepsiyle yere yuvarlandı. Salonda bir anda ölüm sessizliği oldu. Fakat Atatürk o sırada, 'Bu millete her şeyi öğrettim ama uşaklığı öğretemedim' dedi."  

Nogmanov, Atatürk'ün sporu, müzik ve resmi çok sevdiğini belirterek, başta Alman ve Fransız edebiyatı olmak üzere pek çok yabancı eser okuduğunu söyledi.

Fuad Seferov, Moskova