Rus milyarderlerin 'uçuk' zevkleri

Rus milyarderlerin 'uçuk' zevkleri

1 Mayıs 2019 Çarşamba  |   Günlük

Rusya'nın mulit milyarderleri, "sıkıcı" hayattan kurtulup paralarını hangi "yaratıcı" zevklere harcıyor? Şarap bağı, istiridye çiftliği, ada, Faberge yumurtası koleksiyonu... Forbes dergisi Rusyalı zenginlerin imza attığı sıra dışı alışverişleri sıraladı. İşte Rus zenginlerin para harcamaktan çekinmediği "uç" zevkler: 

Aberuchill Kalesi. XVII. yüzyıldan kalma bu tarihi yapı Rus milyarder Vladimir Lisin tarafından 2005'te 12 milyon dolara satın alındı. 

Milyarder Viktor Vekselberg, ünlü Faberge yumurtalarından oluşan 200 parçalık bir koleksiyon satın aldı. Koleksiyonun değerinin 100 ile 200 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Yumurtalar şimdi Vekselberg'in St. Petersburg'ta kurduğu özel bir müzede görülebilir. 

Finstar Holding'in sahibi Oleg Boyko, ünlü çizgi roman uyarlaması Sin City'nin devam filmine birkaç milyon dolar yatırdı. 

Roman Abramoviç, New York şehrindeki dört tarihi konak için 100 milyon dolar ödedi. 

Rus milyarder Dmitri Rıbolovlyov da kızına Yunanistan'ın batısındaki İyon denizinde bir ada hediye etmişti. Adanın değeri 100 milyon dolar. 

Volga Group'un sahibi Gennadi Timçenko, Karadeniz kıyısındaki Gelincik şehrinde 47 hektarlık şarap bağına 2 milyon dolara yakın para ödedi. 

Tinkoff Bank'ın ortağı Oleg Tinkov, SeaExplorer-77 sınıfı bir yat inşa ettirmek için 100 milyon euronun üstünde para harcadı. Yat 2020 yılında Monako'daki fuarda görücüye çıkacak. 

Votka üreticisi S.P.I. Group'un sahibi Yuri Şefler de İspanya'da bir şarap fabrikasına 15 milyon euro yatırdı. Şefler'in İtalya'daki bir başka şarap fabrikasında da ortaklığı bulunuyor. Milyarder iş adamı bu hisseler için 34 milyon euro ödedi. 

Şeremetyevo Havalimanı'nın ortaklarından Aleksandr Ponomarenko'nun zevki ise istiridyeler. Ponomarenko Gelincik'te 1000 hektarlık su arazisinde istiridye ve midye yetiştiriyor.

(TürkRus.Com)