Rus medyasında seçim

Rus medyasında seçim

23 Haziran 2019 Pazar  |   Günlük

Rus medyası İstanbul seçimlerinin sonuçlarını şu başlıklarla duyurdu:

Gazeta.Ru: "Erdoğan'ın partisi, tekrarlanan İstanbul seçimlerini kaybetti." 

Moskovskiy Komsomolets: "İktidar partisi adayı İstanbul'da yenilgisini kabul etti". 

RİA: "İstanbul seçimini kazanan İmamoğlu, Erdoğan ile çalışmaya hazır olduğunu açıkladı." 

Vesti.Ru: "Erdoğan'ın en yakın çalışma arkadaşı, İstanbul seçiminde mağlubiyetini kabul etti." 

Tass: "İstanbul'da muhalefetin lideri kazanıyor".

Seçim öncesinde ise yapılan yorumda “Erdoğan, İstanbul’da tekrarlanan seçimlerde AKP’nin kazanacağına 1,5 ay önce emindi. Ancak seçime birkaç gün kala anketler, İmamoğlu’nun yüzde 2-4 farkla önde olduğunu gösteriyor” denilmişti.

Rus internet sitesi Vestifinance.ru’da yer alan “Erdoğan’ın stratejik hataları kendini gösteriyor” başlıklı yazıdan bazı bölümler şöyleydi: 

“İlk seçimlerin sonucunun yasal dayanak olmadan iptal edilmesi, AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın bazı taraftarlarında da memnuniyetsizlik yaratmışa benziyor. 

Gözlemcilere göre, adaletsizlik duygusu seçimlerin sonuçlarını etkileyerek, İstanbul’un kontrolünün muhalefete geçmesini sağlayabilir. 

AL-Monitor’a göre, İmamoğlu’nun mağdur olması, Mart seçimlerinin Erdoğan’ın siyasi kariyerindeki en büyük stratejik hatası olmasının tek nedeni değil. Yıldırım’ın kaybetmesi, başka kayıplar da getirecek. 

Birincisi, Yıldırım’ın 23 Haziranda olası yenilgisi, cumhurbaşkanının mağlubiyeti gibi algılanacak, çünkü ilk seçimlerin iptalini isteyen (Erdoğan’ın) kendisiydi.  

Erdoğan’ın siyasi imajının zayıflaması, uluslararası arenada da, özellikle Erdoğan’ı eleştiren isimler tarafından fark edilecektir. Ülke içinde siyasi etkisini yitirmesi kuşkusuz Erdoğan’ın uluslararası alandaki otoritesine de yansıyacak.  

Eğer iktidar 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını kabullenseydi, bu, pazar günü yaşanacak olası bir mağlubiyetin sonuçlarına göre daha az yıkıcı olabilirdi. 

Eğer Yıldırım zafer kazanırsa, Türkiye’de seçimler yoluyla siyasi bir değişim sağlamanın mümkün olduğunu öne sürmek daha güç hale gelecek ve bu iktidar varken yapılacak hiçbir seçim tamamen meşru sayılmayacak.  

İstanbul’da muhalefetin zafer kazanması da Erdoğan’ın stratejik hatasının sonucu olacak. 

Eğer 2016 yılındaki başarısız darbe girişimini kullanarak, hayali olan otoriter başkanlık rejimini Türkiye'ye dayatmasaydı, muhalefeti kendine karşı birleşmeye itmezdi. 

(TürkRus.Com)