Rus medyasında İmamoğlu

Rus medyasında İmamoğlu

18 Nisan 2019 Perşembe  |   Günlük

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması Rus medyasında da geniş yer aldı. 

Eho Moskvı radyosu haberinde İmamoğlu'nun ancak 3 hafta sonra mazbatasını aldığına dikkat çekti. 

RBK haber ajansı Yüksek Seçim  Kurulu'nun İmamoğlu'nun zaferini artık kabul ettiğini kaydetti. 

İngilizce yayın yapan Russia Today (RT) televizyonu iktidardaki AKP'nin itirazlarına rağmen İmamoğlu'nun seçimi kazandığını vurguladı. 

Resmi Rossiyskaya Gazeta gazetesi ise 1 Nisan'da seçimi kazanmasına rağmen itiraz üzerine oyların tekrar sayıldığına ve buna rağmen sonuçta İmamoğlu'nun tekrar kazandığına işaret etti. 

Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansı da, "İmamoğlu nihayet İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olacak" yorumunda bulundu. Ajansa konuşan Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin kaybedilmesinin AKP'ye büyük imaj darbesi vurduğunu ifade etti. 

Sezer'e göre iktidarın vatandaşların dikkatini dış politikaya çekmesine rağmen, ekonomi kriz nedeniyle halk itirazını sandıkta ortaya koydu. 

Benzer haberler yaklaşık 50'ten fazla Rus gazete, ajans, haber sitesi, televizyon ve radyoda yer aldı. 

Son gelişmeleri Medya Günlüğü'ne değerlendiren İtar Tass Ajansının Türkiye uzmanı Kirill Jarov, İmamoğlu'nun zaferinin herkes için sürpriz olduğunu vurguladı. Jarov, "AKP'nin elinde bu kadar imkanlarına rağmen İstanbul seçimini kaybetmesi şu anlama geliyor: AKP aday konusunda yanlış, CHP ise doğru taktik uyguladı. İmamoğlu genç bir lider. Vatandaşların büyük desteğini alıyor. Bu genç lider siyasi kariyerinde başarılı şekilde yürümeye devam edebilir. Her şey olabilir..." dedi. 

Seçimlerin AKP'yi olumsuz şekilde etkilediğini kaydeden Jarov, "Seçimler partide durumun o kadar iyi olmadığını ortaya koydu. 17 yıllık iktidar sürecinde iyi şeylerin yanı sıra çok sayıda hata yapıldı. Bu hatalar da halkın tepkisine neden oldu. Sonuçlar ortada" diye konuştu. 

Nezavisimaya Gazeta gazetesine konuşan İgor Subbotin de İmamoğlu'nun siyasi tecrübeye sahip olduğunu vurgulayarak, "İmamoğlu, İstanbul Belediye Başkanlığı yapacak bir kapasiteye sahip. Halk da onu İstanbul'a başkan olarak görmek istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sputnik Azerbaycan radyosuna konuşan Azeri uzman Elhan Şahinoğlu ise, "Ekrem İmamoğlu yeni görevinde yetenekli bir yönetici olarak kendini kanıtlarsa, siyasette daha da büyük başarılar elde edebilir. Unutmayalım ki şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da  yıldızı İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptığı sırada parladı" dedi.

Fuad Seferov, Moskova

İlgili haber: http://medyagunlugu.com/haber/moskovanin-imamogluna-bakisi-45007