Rus kadınların çilesi

Rus kadınların çilesi

8 Mart 2019 Cuma  |   Köşe Yazıları

8 Mart Kadınlar Günü'nün ne anlama geldiğini görmek için ilk bakılması gereken ülke herhalde Rusya...

Çünkü Rusya'da 8 Mart'ın, Türkiye ya da diğer pek çok ülkede olduğundan farklı bir anlamı var. Zaten 8 Mart Türkiye'de toplumun tamamı tarafından benimsenmiyor ve daha çok büyük şehirlerle sınırlı kalıyor.

8 Mart Rusya'da gerçek bir bayram havası kutlanıyor, bunun için de resmi tatiller arasında yer alıyor. "Gerçek bir bayram havası" kelimelerinin altını çizmek gerekiyor çünkü kutlamalardaki çoşkuyu, masalımsılığı, heyecanı ve sabırsızlığı başka türlü ifade etmek mümkün görünmüyor.

Saçlarını yaptıran, en güzel giysilerini giyen kadınlar yüzlerindeki mutlulukla, gururla ve minnet dolu bakışlarla tanıdık tanımadık bütün erkeklerden çiçekleri, tebrikleri ya da en azından selamı kabul ediyor, lokantada, metroda, evde. Gün onların günü...

Havada elle tutulur öyle bir mutluluk havası var ki, ister istemez insana "Rusya'da kadın olmak varmış" dedirtiyor.

Evet, 8 Mart'ın görünen yüzünde değer verilen, el üstünde tutulan, ilgiye boğulan, şımartılan Rus kadınları var.

Görünmeyen yüzünde ise, elbette istisnalar olsa da, kabalıklarıyla ünlü Rus erkekleri var. Yılda bir kez eşlerine, sevgililerine hak ettikleri değeri veriyor görünen ama kalan 364 günde çoğunlukla onları yok sayan Rus erkekleri.

Gerçek şu ki, Rus toplumunun temeli kadınlar ama en çok aşağılanan, ezilen, hakarete uğrayan, dövülen, öldürülenler de onlar.

Evet, bir genelleme yapmak gerekirse, ortalama Rus kadınının Türk kadınından daha eğitimli olduğu söylenebilir.

Ama erkeklerden gördükleri davranış açısından Türk ve Rus kadınların arasında büyük bir fark yok, hatta Rusların daha şanssız, daha kötü durumda bulunduğunu söylemek gerekir.

Fazla iddialı görünen bu cümlenin dayanağı istatistikler: Yaklaşık 143 milyonluk nüfusu bulunan Rusya'da her yıl işlenen kadın cinayeti sayısı, nüfusu 80 milyona yaklaşan Türkiye'nin neredeyse 35 katı, yani 14 bin civarında.*

İşte bu yüzden, ne kadar çoşkulu, ne kadar görkemli kutlansa da, kadınları ne kadar mutlu ediyor görünse de, Rusya'da 8 Mart aslında takvimde hüzünlü bir yaprak, tıpkı Türkiye'deki gibi...

*Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yayınladığı rapora göre, 2018 yılında Türkiye'de 440 kadın cinayete kurban gitti.

Not: Bu yazı güncellenerek tekrar yayınlanmıştır.