Rus ekonomistin Türkiye yorumu

Rus ekonomistin Türkiye yorumu

25 Ağustos 2020 Salı  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın sayılı ekonomi ve borsa uzmanlarından Vladimir Levçenko, Türkiye'nin büyük bir döviz ve bütçe açığı sorunuyla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. 

Rusya'nın önde gelen haber radyosu Eho Moskvı'ya (Moskova'nın Yankısı)  konuk olan uzman, dünya ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. ABD Merkez Bankasının faiz politikalarına değinen Levçenko, "Ancak piyasalar bunun hâlâ, dünya ekonomisinin hızlı bir şekilde toparlanmasından kaynaklandığına inanıyor. Gerçi elbette böyle bir toparlanma söz konusu değil. Buna ek olarak, son birkaç ayda kelimenin gerçek anlamıyla trilyonlar kadar artan muazzam miktarda borçlar da söz konusu" dedi. 

Konuyla ilgili Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri de örnek veren Rus uzman Levçenko, "Neredeyse döviz kalmadı. Ulusal para birimi düşüyor. Bütçedeki açık da muazzam" dedi.

Çin'in günümüzde diğer ülkelerde daha fazla para bastığını da öne süren Rus uzman, "Bir başka ilginç nokta. Çinli yetkililerden biri diyor ki, 'ABD Merkez Bankası, bu şekilde davranmaya devam ederse yani bu kadar para basmaya devam ederse, küresel bir kriz yaşanabilecek, dolar baskı altında olacak.' Bunu Çinli bir yetkiliden duymak çok komik çünkü dünyada en fazla para basan Çinliler" dedi.

Etiketler:  Ekonomi