Ranta değil halka hizmet

Ranta değil halka hizmet

12 Ekim 2018 Cuma  |   Köşe Yazıları

14.5 yılda  yatırım harcamalarını 28 kat artırdı;  16.5 milyar liranın üzerine çıktı.

Geçmişten gelen borçlar, vadesinden 6 ay önce ödendi; Haziran 2012 itibarıyla Hazine'ye borcu kalmadı.

Bir zamanlar Türkiye'nin en borçlu kurumlarından biriyken, bugün Türkiye'nin en güçlü,  öz kaynaklarıyla Türkiye'nin en büyük yatırımcı kurumlarından biri haline geldi.

2004 yılındaki kişi başına düşen yatırımı 32 TL iken bu rakam 2017 yılında 21 kat artarak 675 TL'ye çıktı.

Fitch Ratings'ten aldığı notu 9 basamak artırarak  en yüksek not olan AAA, Moody's'den aldığı notu ise 18 basamak artırarak Aaa seviyesine çıkardı.

Brookings Enstitüsü tarafından 2012 yılında "Dünya'nın ekonomisi en hızlı büyüyen 4. kenti", 2014 yılında ise 2. kenti seçildi.

Avrupa Konseyi tarafından "Şeref Plaketi" ile ödüllendirildi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı Akdeniz Eylem Planı kapsamında verilen 'Çevre Dostu Şehir' ödülünü  kazandı.

Dünya Bankası Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile ünlü İngiliz dergisi The Economist'in Londra'da düzenlediği Bağımsız Kentler Konferansı'nın (Cities Unbound) onur konuğu oldu. 

Okuyunca nereden söz ettiğimi anladınız mı ?

Borcu olmayan.

En büyük yatırımcı.

En hızlı büyüyen.

Avrupa Konseyi'nin şeref plaketi ile onurlandırdığı.

İzmir.

Bitmedi: 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezi Londra'da bulunan ve belediyeler ile başkanların projelerini değerlendiren City Mayors Foundation tarafından Aralık 2012'de "Ayın Başkanı" seçildi. Aziz Kocaoğlu, bu unvanı alan ilk Türk belediye başkanı oldu.

2019 yılının Mart ayındaki yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıklayan Aziz Kocaoğlu, uzun yıllar unutulmayacak hizmetleriyle kent belleğindeki yerini aldı. Yerelde kalkınma esaslı "İzmir Modeli"ni yaratan Başkan Kocaoğlu, Belediye yatırımlarını 14.5 yılda tam 28 kat artırdı. 

Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen fuarcılık patlama yaptı. 

İzmir tarımı ise Türkiye ortalamasından 2,4 kat daha fazla büyüdü.

Üçyol'dan Üçkuyular'a uzanan metro hattı, 136 kilometrelik banliyö sistemi, Konak ve Karşıyaka tramvayları, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Fuar İzmir, İzmir Sosyal Yaşam Kampüsü, Uluslararası Buz Sporları Salonu, Bornova Doğanlar Stadı, Tire Stadı, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi gibi onlarca dev eser kente kazandırıldı.  

Teşekkürler Aziz Kocaoğlu.

Ranta değil, halka hizmetleriniz için teşekkürler.