‘Radyo Tiyatrosu’ geleneği

‘Radyo Tiyatrosu’ geleneği

24 Mart 2019 Pazar  |   Günlük

Günümüzde yüzlerce televizyon kanalı ve internet sayesinde istediğimiz an istediğimiz filmi, diziyi, belgeseli ya da konseri izleyebiliyoruz. 

Özel televizyonlardan önce, yani tek kanallı dönemde bugünkü kadar seçenek sunmasa da TRT halkın tek eğlencesiydi. 

Peki ya ondan da öncesi, televizyonun hayatımıza girmediği zamanlar? 

O zamanların popüler haber ve eğlence kaynağı radyo yayınlarıydı. 

O günleri hatırlayanlar için radyo yayınları denilince de çoğu kişinin aklına hemen “Arkası Yarın” ve “Radyo Tiyatrosu” geliyor. 

“Radyo Tiyatrosu” geleneği 1950’lere kadar gidiyor; o tarihte önceleri sadece çarşamba akşamları yayınlanan yaklaşık bir saatlik oyunlar küçük büyük herkesi radyonun başına topluyordu. Daha sonra Çarşamba akşamlarına hafta içi her gün sabah saatlerinde yayınlanan 20 dakikalık “Arkası Yarın”lar eklendi. Ünlü roman, öykü ve sahne oyunlarından radyoya uygulanan ya da doğrudan radyo için yazılmış oyunlardı bunlar. Dönemin tanınmış tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilen oyunlar büyük ilgi çeker, zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayan dinleyenler ertesi günü iple çekerdi. (Tabii, radyo günlerinden bahsederken rahmetli Orhan Boran'la "Yuki"yi de anmamak olmaz)

Önce televizyonun, ardından internetin çıkması “Radyo Tiyatrosu” ile “Arkası Yarın”la duyulan ilgiyi önceleri ister istemez azalttı. Ama sonradan o günlerin popüler radyo oyunlarına internet yardımıyla yeniden ulaşmak mümkün oldu. 

Aslında söz konusu iki program TRT 1 Radyosu’nda hala yayınlanıyor, hem de eski günlerinde. 

Ayrıca, çok sayıda sitede eskiden yayınlanan tiyatrolara tekrar ulaşmak mümkün; bunun için internette “Radyo Tiyatrosu” ya da “Arkası Yarın” araması yapmak yeterli.