'PYD'nin ısrarının anlamı yok'

'PYD'nin ısrarının anlamı yok'

28 Aralık 2017 Perşembe  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Soçi kentinde 29-30 Ocak'ta yapılması planlanan Ulusal Diyalog Kongresi'ne PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin katılmayacağını belirtti.

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti'ye konuşan Lavrentyev konu ile ilgili bir soru üzerine, "Biliyorsunuz, Türkiye PYD'nin söz konusu kongreye katılmasını kesinlikle istemiyor çünkü PYD'yi PKK'nın bir parçası olarak görüyor. Türkiye terörist örgüt olarak gördüğü PKK ile sadece kendi topraklarında değil komşu ülke topraklarında da mücadele ediyor. Onlar için bu kırmızı çizgi" dedi

Lavrentyev, "Türkiye'nn kaygısını dikkate alıyoruz. Bu aşamada Kürtleri bilinen ve halk arasında tanınan ve destek gören, belirli bir siyasete aidiyet açısından tarafsız olan en saygın kişiler temsil etsin istiyoruz. Böyle insanlar var ve sayıları da çok. Biz de bu isimler ile ilgili mutabakat sağlanması ile ilgili uğraşıyoruz."

Muhabirin, "PYD bir sonraki aşamalara katılacak mı" sorusunu Lavrentyev ise şöyle yanıtladı:

"PYD temsilcilerinin katılımı ile ilgili bir şey söylemek henüz zor. Bence PYD yönetimi partinin böyle bir katılımına ısrar etmesinin anlamsız olduğunu anlıyor. Onların çıkarları Kürt diasporasının temsilcilerinin varlığı nedeniyle zaten dikkate alınacak. Dolayısıyla konu öyle gösterilmeye çalışıldığı kadar korkunç değil."
 

Fuad Seferov, Moskova