Putin’le 'selfie' yarışı

Putin’le 'selfie' yarışı

14 Temmuz 2019 Pazar  |   MG Özel

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sadece vatandaşların ya da turistlerin değil Moskova’ya gelen yabancı politikacıların da kendisiyle “selfie” (özçekim) ricalarıyla karşılaşıyor. 

Bunun son örneği geçenlerde Kongo Devlet Başkanı Deniz Sassaou Nguesso'nun Moskova'da Putin ile görüşmesi sırasında yaşandı. İkili görüşmelerin ardından Kongo heyetindeki neredeyse tüm üyeler Putin ile fotoğraf çektirmek için heyecanla sıraya girdi. Heyettekilerin fotoğraf çektirdiğini gören Kongo Devlet Başkanı'nın özel kameramanı da kamerasını bir kenara bırakarak Rusya lideri ile aynı karede görünmek için “koştu.” 

Rus vatandaşları da, çeşitli vesilelerle karşılaştıkları Putin’le “selfie” çektirerek sosyal medya hesaplarında yayınlıyor. 

Örneğin 2016 yılında Moskova'nın 866'ıncı yaş günü kutlamalarına katılan Rus lider, gelinlik giymiş kızlarla poz verdi.  

2015 yılında Rusya Ulusal Birlik Günü'nde Kızıl Meydan’da yapılan resmi törene katılan Putin, gençlerin "selfie" isteğini kırmadı.

Miss Russia 2015 finalistlerinden Violetta İgoşina da Putin’le “selfie” çekmiş ve fotoğraf sosyal medyada çok sayıda beğeni almıştı.

Bu yılın başlarında bir etkinlikte diğer çocuklarla Putin ile fotoğraf çektirmek isteyen ve fakat yetişemeyen bir Rus kız çocuğun ağladığını gören Putin aracını durdurarak çocuğa yaklaştı ve gönlünü alarak, "Neden ağlıyorsun" diye sorduktan sonra onunla “selfie” çektirdi.  
 

 

Putin ile fotoğraf çektirme fırsatını Türk çocukları da yakaladı. 10 Mayıs 2015 tarihinde Putin, Moskova’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kremlin Sarayı’na doğru yürürken Kutafya Kulesi giriş köprüsünde iki Türk çocuk ve bir Türk kadın turistle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Putin yürürken önce bir Rus ufak kızı yanına çağırdı ve “Merhaba. Senin adın ne” diye sorunca kız, “Yuliya. Yekaterinburgluyum” yanıtını verdi. Putin çocukla tokalaşırken Merkel iki çocuğu daha yanlarına çağırarak “Nerelisiniz” diye sordu. Çocuklar “Turkey” (Türkiye) deyince Merkel ve Putin, “Turkey” diye gülümsedi ve sarılarak birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Hemen ardından bir Türk kadın da aynı kareye girdi. 

Fuad Seferov, Moskova