Putin'in Türkçesi, Erdoğan'ın Rusçası

Putin'in Türkçesi, Erdoğan'ın Rusçası

21 Kasım 2018 Çarşamba  |   Günlük

Son 15 yılda Türkiye ile Rusya arasında yapılan üst düzey görüşmelerde zaman zaman ilginç diyaloglar  yaşanıyor, liderler bir kaç kelime de olsa karşı tarafın dilinde konuşmaya çalışıyor. 

Örneğin, son olarak İstanbul'daki Türk Akımı töreni sırasında önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Gazprom Başkanı Aleksey Miller'e canlı yayında "Naçinayte" (Başlayın) talimatı vererek boruların indirilmesini istedi. Hemen ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Naçinay" (Başla) diyerek talimatı tekrarladı..

Erdoğan, Putin ile düzenlediği basın toplantılarını genelde Rusça "Spasibo" (Teşekkürler, sağolun) diyerek tamamlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılında da Rus resmi kanalı Rossiya-1'e konuşurken mülakatın ardından ünlü gazeteci Mihail Gusman'a iki kere "Spasibo... Spasibo..." diyerek teşekkür etmişti.

Fakat bu konuda en enteresan olay Kasım 2017'de Rusya'nın Soçi kentinde yaşandı. Üçlü (Rusya-Türkiye-İran) zirve öncesi Erdoğan, Putin ile tokalaşmasının ardından Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov'u görünce İngilizce "'Peskov, How are you?' diye sormuştu. Fakat Türkolog Peskov'un "Hoş geldiniz" diye Türkçe yanıt vermesi üzerine Erdoğan esprili bir dille "Sana ben niye 'İyi misin?' demiyorum ya..." diyerek gülmüştü.

Peki ya Putin?..

Haziran 2017'de Putin Rusya'nın Anapa kentinde Türk Akımı'nda kullanılacak boruların parçalarını birleştirme çalışmalarını takip ederken proje çalışmalarının start verilmesi için önce Türkçe "İleri", sonra da Rusça "Vperyod" diyerek düğmeye basmıştı.

Aralık 2014'te de Ankara'ya resmi ziyareti sırasında Putin, askeri protokolü Türkçe "Merhaba asker" diye selamlamıştı. Bu yılın nisan ayında da Ankara ziyaretinde Putin yine Türk askerleri aynı şekilde selamlamış, gerçi bu sefer yanında duran Erdoğan kulağına eğilerek ona yardımcı olmuştu.

2008 yılında dönemin Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Moskova ziyaretinde konuşmasının ardından Rusça, "Spa i Spa" diye teşekkür etmeye çalışmıştı.

Fakat bu konuda "rekor" Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ait.

Kasım 2017'de Soçi zirvesinde Rus haber ajansı Ria Novosti'nin Mariya adlı muhabirin soru sormak için kendisini takdim etmesinin ardından Çavuşoğlu, Rusya'da Mariya ismiyle ilgili çok bilinen bir espriyi Rusça yapmıştı.

Bu yılın Mayıs ayında da Çavuşoğlu katıldığı bir televizyon programında Rus turistlere Rusça seslenerek, "Alanya ve Antalya benim evim. Ruslar için de artık böyle oldu. Rusya'dan gelen misafirleri karşılamaktan çok memnunuz. Türkiye ve Antalya çok güzel ülke ve şehir. Türk mutfağı da çok lezzetli" demişti.

Fuad Seferov, Moskova