Putin'in menüsü

Putin'in menüsü

21 Temmuz 2019 Pazar  |   MG Özel

Bursalı börek ustası Hasan Acar'ın, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye teslimine başlanması nedeniyle Devlet Başkanı Vladimir Putin'e elleriyle yaptığı böreği göndermesi Rusya'da da ilgi çekti. 

Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, “Elbette memnun oluruz. Türk ustalar çok lezzetli börekler yapıyor..." diye konuştu. Böreğin Putin’e en kısa sürede ulaşacağına inandığını belirten Acar da, “Gönderdiğimiz börek ıspanaklı kol böreği. Dilerim Putin afiyetle yer” dedi. 

Peki ama ıspanaklı börek Putin’in damak zevkine uygun mu? Ya da Rusya lideri genel olarak nasıl bir damak zevkine sahip? 

Rus basınına yansıyan haberlere göre, güne sporla başlayan Putin kahvaltıda Rusların ünlü "kaşa", yani yulaf lapası ile ballı “tvorog”, yani çökelek ve çiğ bıldırcın yumurtası yiyor.  

Putin bir röportajında, "Yemek için fazla zamanım yok. Sebzeleri seviyorum. Sabahları kaşa, tvorog ve bal. Balıkla et arasında seçim yapmam gerekirse balığı seçiyorum. Koyun etini de severim" demişti. 

Kremlin Sarayının eski baş aşçısı Viktor Belyayev’e göre, Rus lider yemek konusunda kapris yapan biri değil. Ünlü aşçı, "Putin beğendiği her şeyi yiyor. Biz onun için özel bir yemek yapmazdık. Fakat özellikle dondurmayı çok seviyor. Biz herhangi bir tatlıya mutlaka ufak da olsa dondurma eklerdik. O her zaman bunu fark eder ve gözleriyle teşekkür ederdi" diyor. 

Genel olarak tatlı sevmemekle birlikte yurt dışı gezilerinde yerel tatları denemekten çekinmeyen Putin bu konuda, "Bir yere gitmişsem, oranın mutfağını denemekten memnuniyet duyarım. Yeşil çayı çok severim. Genellikle akşam yemeği yemem. Zamanım olmuyor. Öğlenleri varsa meyve yemeye, meyve yoksa kefir içmeye gayret ederim" demişti. 2017 yılında Türkiye'ye yaptığı bir resmi ziyarette sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin ve ekibine baklava başta olmak üzere karışık Türk tatlıları ikram edilmişti.  

2014 yılında Rusya Devlet Başkanı, Tataristan’ı ziyareti sırasında Tatar böreğini sevdiğini söyledi. Uluslararası marka fast food ürünlerinin tüketilmesi yerine, daha ucuz ve kaliteli Rus ürünlerinin hazırlanmasını öneren Putin, “Sadece Oset böreği değil. Bizim Kuzey Kafkasya’da değişik mutfaklar var, mesela çak-çak (Tatar tatlısı) var. Tatar börekleri leziz. Rus mutfağı da güzel” dedi. 

Kremlin'in ahçısı Anatoli Galkin alkole çok düşkün olmadığı bilinen Putin'in şarap ya da birayı tercih ettiğini söylüyor. Limon suyu ve nane ilave edilmiş buzlu şampanya da Rus liderin sevdiği kokteyllerden. 

Yeniden Türk böreğine dönecek olursak... 

Bu hediyenin ne anlama geldiğini Rusya Sağlık Bakanlığı'na bağlı V.Serbski Ulusal Psikoloji Sağlık Araştırma Merkezi baş uzmanlarından Renata Kutuyeva'ya da sorduk. Kutuyeva, "Hepimiz hediye almayı severiz. Bazıları vermesini, bazıları da almasını daha çok sever. Bir hediye aynı zamanda ilgiyi gösterir. Verilen kişiye saygı, sempati ve hayranlık duyduğunu ifade etmenin harika bir yöntemi. Elbette Doğu insanının olumlu anlamda mentalitesini de unutmamak lazım" dedi. 

Fuad Seferov, Moskova