Putin'in 'ikizleri', medyanın hâlleri

Putin'in 'ikizleri', medyanın hâlleri

23 Mayıs 2019 Perşembe  |   Kötü

Dünyanın her ülkesinde ünlü politikacı, sanatçı ve sporcuların hayatı kamuoyu tarafından mercek altına alınır. 

İnsanlar ünlülerle ilgili bütün ayrıntıları merak eder, kiminle görüşmüş, ne yemiş, nereye gitmiş, ne giymiş... 

Sadece kendi ülkesinde değil, her yerde çok tanınan ama hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmeyen kişileri saymaya kalksak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin herhalde birinci sırayı alır. Gerçek şu ki, Putin hakkında bilinen kısıtlı bilginin çok büyük bölümü kendi anlattıklarına dayanıyor. Putin 2000 yılında Rusya’da liderlik koltuğuna oturunca normalde açık kaynaklarda bulunması gereken onunla ilgili bilgiler sanki buhar oldu. 

Zaten KGB geçmişi nedeniyle “kapalı” bir kişi olan Putin, devlet başkanlığından sonra da özel hayatını kamuoyundan gizlemeye devam etti, örneğin iki kızının fotoğrafları medyada sadece bir kaç kez çıktı. O dönemdeki eşi Ludmila Putina ile bile çok gerekmedikçe kamuoyunun önüne çıkmadı. Dışarıdan bakıldığında pek de iyi gitmediği izlenimi veren evlilik zaten 2013 yılında resmen son buldu. 

Ama öncesinde, 2008 yılından bu yana 66 yaşındaki Putin’in dünya eski jimnastik şampiyonu Alina Kabayeva (36) ile ilişkisi olduğu, hatta gizlice evlendikleri iddia ediliyor. 

“İddia ediliyor” diyoruz çünkü bu konuda yapılmış resmi bir doğrulama açıklaması yok. Aslına bakarsanız, marjinal medya dışında Rusya’da bu konuda pek haber de çıkmıyor. Belli ki, “gizli bir el” bu konuda medyayı sıkı sıkı tembihliyor! 

Daha önce Kabayeva’nın Putin’den iki çocuk dünyaya getirdiği iddiası ortaya atılmış, hatta büyük olanıyla Putin’in çocukluk fotoğrafı paylaşılmıştı (aşağıda).

 

Şimdi yeni iddia, eski jimnastikçinin ikiz çocuk dünyaya getirdiği. 

İngiliz Daily Telegraph’ın  Moskovskiy Komsomolets'e dayandırdığı (gazetenin sonradan haberi sitesinden kaldırdığı söyleniyor) bu ilginç iddiaya Türk medyası da hemen “atladı”. 

Aslında bunda garip bir durum yok, söz konusu “gizemli” Putin olunca her türlü bilgi kırıntısı ya da iddianın haberleştirilmesi elbette normal. Zaten bu yüzden  a Haber’den Halk TV’ye pek çok yerde konuyla ilgili haber çıktı. 

Normal olmayan ise, haberin “heyecanı” ile ilginç başlıklar atılması ve abartılı yorumlar yapılması. Bizde çıkan haberlere bakıldığında Rusya’nın gündemindeki en önemli konunun bu olduğu, halkın Putin’in ikizlerini dünyaya geldiği haberleriyle yatıp kalktığını sanıyorsunuz. Mesela bir haber sitesi şu başlığı atmış: Rusya bu iddiayı konuşuyor: Putin "baba" mı oldu?  

Ama işin doğrusu, bütün ülkenin bu iddiayı konuştuğunu ileri sürmek zor, medyadaki karartma nedeniyle bir sürü kişinin haberi bile olmadı. 

Türk medyasında dış muhabir geleneği- bir iki istisna dışında- artık kalmadığı için açıp soracak Moskova muhabiri de yok tabii!