Putin'in diz çöktüğü an

Putin'in diz çöktüğü an

21 Mart 2018 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Bundan 16 yıl önce, tam olarak Ekim 2002'de Rusya tarihinin en kanlı terör eylemlerinden biri yaşandı.

Moskova'daki Dubrovka Tiyatrosu'nu basan eylemciler bine yakın kişiyi üç gün süreyle rehin tutu. Baskın Rus timlerinin operasyonuyla son buldu, resmi rakamlara göre 40'ı terörist 170 kişi hayatını kaybetti.

İşte, Vladimir Putin'in başkanlık koltuğuna ilk kez oturmasından yaklaşık iki buçuk yıl sonra yaşanan Dubrovka baskınıyla ilgili ilginç bir detay kamuoyuna ilk kez yansıdı.

Ünlü Rus gazeteci Andrey Kondraşov'un hazırladığı "'Putin"' belgeseli için konuşan Rus lideri 23 Ekim 2002'deki operasyon için talimatı bizzat kendisinin verdiğini söyledi. Bu elbette bilinen zaten bir gerçek. Bilinmeyen ise, Putin'in çekimden sonra Kondraşov'a anlattıkları. Rus gazeteci, Putin'in o güne ilişkin kamerayla paylaşmadığı anılarını şöyle aktardı:

"Putin rehinelerin kurtarılması operasyonunun başlatılması için talimatı verdikten sonra Kremlin Sarayı'ndaki makamını terkederek yan binadaki küçük tarihi kiliseye gitti. Kilisede o anda sadece Putin vardı. Belki de hayatında ilk kez ikonalar karşısında diz çöktü..."

Fuad Seferov, Moskova

Not: Arşiv fotoğrafı kullanılmıştır.