Putin'in desteği neden düştü?

Putin'in desteği neden düştü?

18 Ağustos 2018 Cumartesi  |   Günlük

"Rusya'da son aylarda toplumun iç politikadan dolayı hayal kırıklığına uğraması, Putin'in halk desteğinde ciddi düşüşe yol açtı..."

Kommersant gazetesinin Kremlin muhabiri Andrey Kolesnikov, ABD'nin saygın dış politika dergisi Foreign Affairs için kaleme aldığı makalede bu yorumu yaptı.

Kolesnikov'un yazısından bazı bölümler şöyle:

"Putin'in reytinginin düşmesi, Rusya'da politik sınıf için, onun halk desteğinin dokunulmaz olmadığının göstergesi.  Bunun, Putin'in bir sonraki devlet başkanlığı dönemi için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Putin'in reytingindeki düşüşün temel sebebi, emeklilik yaşının artırılması. İktidar, bu konuda olası hoşutsuzlukları yumuşatmak ve Putin'in popülerliğini korumak için çabalasa da, bu konunun hassasiyetini yeteri kadar hesap edemediler ve farklı sosyal kesimlerden ve yaş gruplarının tepkisi ile karşılaştılar.

Kremlin'in dış politika adımları artık popülerliğini yitirdi. Temmuz ayında yapılan bir anket, Dünya Kupası sonrası Rusya'da Batı'ya olumlu yaklaşanların oranında ciddi artış olduğunu gösterdi.

Eğer Putin 2024'ten önce istediği gibi bir halef bulamazsa,muhtemelen iktidarda kalmanın yollarını arayacak. Anayasada değişikliğe gidilme olasılığı var. Ancak bu, Rusya toplumundaki siyasi ve toplumsal değişime olan açlığı artırır."

(TürkRus.Com)