Putin'in çıldırdığı anlar

Putin'in çıldırdığı anlar

4 Ekim 2018 Perşembe  |   Serbest Kürsü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, genellikle sakin ve esprili kişiliğiyle bilinse de, söz konusu "ihanet" olduğunda sinirlenerek sert açıklamalar yapabiliyor.

Örneğin önceki gün, İngiltere'de zehirlenmesi Rusya ile Batı arasında krize yol açan eski Rus ajan Sergey Skripal'le ilgili olarak konuşurken, "Bazı basın kuruluşları Skripal'in bir tür insan hakları aktivisti olduğu fikrini empoze ediyor. O sadece bir ajan, vatanına ihanet eden bir hain. Sadece bir alçak, hepsi bu!" dedi.

KGB kökenli olan Putin, Rusya'ya ihanet eden bazı istihbarat görevlileri hakkında daha önceler de sert açıklamalarda bulunmuştu. 

Temmuz 2010'da Putin gazetecilerin sorusu üzerine ABD'de yakalanan, daha sonra bırakılan Rus ajanlarıyla görüştüğünü söylemişti. Aralarında "kızıl saçlı ajan" Anna Chapman'ın da bulunduğu 10 ajanla birlikte canlı müzik eşliğinde yurtsever şarkılar söylediklerini anlatan Putin, Amerika'daki Rus ajanların yakalanmasını sağlayan kişi için, "Hainlerin sonu hep kötü olur, ya alkolden ya da uyuşturucudan ölürler!" demişti.

Ama Putin'in öfkesi dinmemişti...

Aralık 2010'da halka yönelik canlı yayında konuşan konuşurken, Rus ajanların ele geçmesini sağlayan kişiden "domuz" diye söz etmiş ve ihanet için "bin kere pişman olacağını" söylemişti. Rus ajanların kendi vatanları için hayatlarını tehlikeye attığını belirten Putin, "Bir tane hayvan ortaya çıkarak bu insanlara ihanet etti. O  silah arkadaşlarını sattı. O bundan sonra bu yaptıklarıyla nasıl yaşayacak? Bu domuz, çocuklarının yüzüne nasıl bakacak?!"diye sormuştu.

Bu yılın Mart ayında Rus gazeteci Andrey Kondraşov'un 'Putin' isimli belgesel filminde konuşan Rusya lideri, ihanet konusuna da değindi.

Kondraşov'un Putin'e "neyin affedilemeyeceğini" sorması üzerine Rus lider "ihanet" yanıtını vermişti. İhaneti asla bağışlayamayacağını söyleyen Putin, insanları köşeye sıkıştırmamak gerektiğini belirtip buna örnek olarak bir fareyle ilgili anısını anlatmıştı:

"Merdivenlerden aşağı iniyordum, o sırada bir fare gördüm, onu kovalamaya başladım. Köşeye sıkışana kadar peşinden gittim. Sonra fare bana doğru dönüp peşimden gelmeye başladı. Bir merdivenden diğerine atlıyordu, yapmak istediği kafama sıçramaya çalışmaktı."

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) eski Başkanı Sergey Stepaşin de, Alman ARD kanalının Putin hakkında çektiği bir belgeselde, Rusya liderinin kendisine ihanet edenleri asla affetmediğini söyledi. Stepaşin, "Eğer sen onunla arkadaşsan ve birlikteysen, Putin sonuna kadar seninle olur. Asla sana yanlış yapmaz. Bu özelllik, hayatta ve politikada çok önemli" dedi.

Stepaşin, Putin'in olumsuz tarafının ne olduğuna dair soruyu ise, "Onu ikna etmek çok zor. O kendisini bir kere bile olsun kandıran, ihanet eden veya hakaret edenleri asla affetmez. Yanına bile yaklaştırmaz" diye yanıtladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, Rusya Devlet Başkanı'nın sadık bir lider olduğunu belirterek, "Putin asla ihanet etmez" demişti. 2017 yılında, ünlü Rus gazeteci Vladimir Solovyov, Azeri liderle yaptığı görüşme ile ilgili izlenimlerini Vesti FM radyosuna paylaşırken, "Sayın Aliyev sakin, ama güçlü ve olumlu düşünen bir insan. Bana çok ilgi çekici bir şey söyledi. Ben ona, "Rusya zor partner" dedim. Aliyev de bana dikkatle bakarak, "Putin asla ihanet etmez"dedi.

Fuad Seferov, Moskova