Putin'in 'büyüsü bozuldu'

Putin'in 'büyüsü bozuldu'

30 Mayıs 2019 Perşembe  |   Günlük

"Rusya'da yarınlara olan inancını kaybeden halk, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de daha az güvenmeye başladı." Bu tespit devlete bağlı Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezine (VTsİOM) ait. Geçtiğimiz hafta sonuçları açıklanan bir anket, Putin'e güvenenlerin oranının tarihin en düşük seviyesine gerilediğini göstermişti. Anketi yapan VTSİOM'un yöneticisi Valeri Fyodorov Putin'in popülaritesinin gerilemesinin nedenleriyle ilgili tespitlerini açıkladı.  

Fyodorov, Rusya halkının daha iyi bir hayata duyduğu inancın azalmakta olduğunu söyledi. Kurum yöneticisi Rusya'da reel gelirlerin resmi istatistiklere göre son 5 yıldır ender kesitler hariç sürekli düştüğüne dikkat çekerek, insanların "güzel günlerin geleceğine" duydukları inancın her geçen gün zayıfladığını ifade  etti. 

Fyodorov'a göre, krizin 2016'dan sonra ivme kaybettiğini düşünen halk, durumun hala neden düzelmediği konusunda bir kafa karışıklığı yaşıyor. Yarının bugünden daha iyi olacağına inananlar ise artık azınlıkta. 

"Putin'in reytinginin düşüşünde emeklilik reformunun bir rolü oldu mu?" şeklindeki soruya Fyodorov, emeklilik reformunun sembolik bir karakter taşıdığı cevabını verdi. Buna göre, emeklilik reformu halkın "daha iyi yarınlara ve daha kaliteli sağık hizmeti almaya" dair umutlarını yerle bir etti. 

VTSİOM'un 24 Mayıs günü açıkladığı anket sonuçlarına göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halk nezdindeki kişisel reytingi yüzde 31,7 ile tarihin en düşük seviyesine gerilemişti. Bu, VTsİOM'un söz konusu anketi ilk kez gerçekleştirdiği 2006 yılından bu yana kaydedilen en düşük oran niteliğinde. Ancak Putin ülkede "rakipsiz siyasetçi" olmaya devam ediyor. Buna karşılık devlet başkanlığı ofisinin icraatlarını doğru bulanların oranı hala yüzde 65,8 gibi yüksek bir seviyede. 

Putin'den sonra en çok güvenilen figürler arasında Savunma Bakanı Sergey Şoygu yüzde 14,8 ile ikinci sırada. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un popülaritesi de yüzde 13. 

Başbakanlığın icraatlarını onaylayanların oranı yüzde 47. Bakanlar kurulu içinse bu oran yüzde 45,2. Başbakan Dmitri Medvedev'in şahsına duyulan güven ise yüzde 7,6 seviyesinde. 

20 yıldır iktidarda olan Putin'in reytingi Ocak ayında da rekor düşüşle yüzde 32,2 olarak ölçülmüştü.

(TürkRus.Com)