Putin'in bilinmeyenleri

Putin'in bilinmeyenleri

23 Ekim 2019 Çarşamba  |   Günlük

Yoğun programı nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sık sık dışarıda görmek mümkün değil. Peki Rus lider, yoğun resmi programının dışında, nadiren de olsa "dışarı çıktığında" ne yapıyor, nereye gitmeyi tercih ediyor.?

İşte RBTH'nin derlemesi:

Kendinden önce gelen bazı Sovyet ve Rus liderleri gibi Putin de bir "tiyatro" sever (Rusların tiyatro kelimesini opera ve bale için de kullandığını hatırlatalım.) Bu nedenle başkan yabancı misafirlerini Moskova'da Bolşoy, St. Petersburg'da ise Mariinski tiyatrolarında ağırlamayı tercih ediyor. Operanın yanı sıra Sovremennik, Et Cetera ve MHAT gibi Rusya'nın ünlü tiyatrolarında oyun izlemek Putin'in sevdiği bir diğer boş zaman aktivitesi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikaste kurban gittiği akşam Rusya devlet başkanının Malıy Teatr, yani Küçük Tiyatro'da Aleksandr Griboyedov'un "Akıldan Bela" adlı oyununu izlemeyi planladığı hatırlanacaktır.

Putin'in bir tutkusu da müzik. Basına verdiği bir demeçte "Klasik müzik dinlemekten hep keyif aldım. Hem Avrupalı, hem de Rus bestecileri. Bach, Beethoven ve Mozart elbette. Ruslar arasında da Rahmaninov" demişti. Komsomolskaya Pravda gazetesi Putin'in en sevdiği şarkıcının ünlü opera sanatçısı Anna Netrebko olduğunu yazıyor.

Sobesednik gazetesinin aktardığına göre, Putin ayrıca milliyetçi şarkıları ile bilinen "Lyube" adlı grubu, Grigori Leps'i, Sovyet film müziklerini ve Çingene müziğini dinlemeyi çok seviyor.

Putin'i sanat galerilerinde sık görmek mümkün olmasa da büyük sergileri kaçırmadığı iyi biliniyor. Başkan 2017 şubatında Moskova'da Tretyakov Resim Galerisi'nde Roma ve Bizans Başyapıtları sergilerini ziyaret etmişti. Putin'in kaçırmadığı bir diğer sergi 2016'nın sanat olaylarından ressam Valentin Serov'un sergisi olmuştu. Putin'in ziyaretinin ardından halk sergiye hücum etmiş ve sıfırın altındaki sıcaklıklarda saatlerce sıra beklemişti.

Rusya lideri sinemaya da uzak değil. Başkan yılın önemli Rus filmlerini kendisi için düzenlenen özel seanslarda izliyor. Son izlediği film Sovyet uzay istasyonunun kurtarılma öyküsünü işleyen ve yer çekimsiz ortamda çekilen "Salyut-7" filmi.

Putin'in hemen her Rus şehrinde en sevdiği bir restoran var. St. Petersburg'da gemi-restoran "New Island", Moskova'da "Tsarskaya Ohota", "Şinok" ve Alman mutfağından yemekler ve bira sunan "Pivnuşka", Devlet Başkanı'nın misafirlerini götürmeyi sevdiği restoranlardan.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.