Putin'in 2036 planı

Putin'in 2036 planı

11 Mart 2020 Çarşamba  |   Günlük

Herkesin “Putin 2024’te koltuğu bıraktıktan sonra Rusya’yı nasıl yönetmeyi planlıyor? Yoksa gerçekten iktidardan gidecek mi? Acaba politbüro benzeri bir Devlet Konseyi’nin başı olarak mı ipleri elinde tutacak?” sorularını tartıştığı bir dönemde Putin yine sürpriz yaptı.

67 yaşındaki Putin Duma’daki iktidar partisinden gelen, “Başkanlığa devam etsin” teklifi üzerine Duma kürsüsüne çıktı ve yaptığı önemli açıklamalarla Rusya’nın yakın geleceğine dair yeni senaryonun ana hatlarını çizdi. Rus lider “Kalacağım” ya da “Yeniden aday olacağım” diye kesin ve net bir açıklama yapmadı. 

Putin, "Mevcut devlet başkanı da dahil olmak üzere herhangi bir kişi üzerindeki sınırlamaların kaldırılması önerisi… Prensipte, bu ihtimali hayata geçirmek mümkün, ancak tek bir şartla - eğer Anayasa Mahkemesi böyle bir değişikliğin anayasanın prensiplerini ve temel maddeleri ile çelişmeyeceği yönünde resmi bir karar verirse" dedi. 

Tasarının kabul edilmesi ve anayasa değişiklikleri konusunda Nisan ayında yapılması planlanan bir referandumda desteklenmesi halinde, Putin iki kez daha arka arkaya 6 yıllık dönemler halinde 83 yaşında kadar devlet başkanlığı koltuğunda oturabilecek. 

Putin'in siyasi geleceğine dair senaryonun ana hatları şöyle: 

- Yeni anayasa değişikliği Duma ve Federasyon Konseyi’nden geçip referanduma götürülecek.  

- 22 Nisan’da halk oylaması ile değişiklikler oylanacak. 

- “Kabul” kararı çıkarsa Kremlin, anaya değişikliklerinde başkanlık seçimi ile ilgili kısımların “hukuken yorumlanması için” Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. 

- Beklenti, Anayasa Mahkemesi’nin “hiç kimse iki defadan fazla başkanlık yapamaz” maddesini şöyle yorumlaması: “Bu kural, anayasa değişikliği yapıldıktan sonra geçerlidir. Dolayısıyla daha önce başkanlık yapanların seçime katılmalarına bir engel yoktur. Bu tarihten itibaren iki defadan fazla başkanlık yapılamaz.” 

- Bu yorumla Putin’in 2024’te tekrar aday olmasının önünde bir hukuki engel kalmayacak. 

- Rus lider 2024'e kadar Kremlin'de kaldığı gibi, 2024'ten sonra da her biri 6 yıllık olmak üzere iki defadan toplam 12 yıl daha görev yapabilecek. 

- Eğer seçilirse Putin 2036’ya kadar devlet başkanlığı yapabilecek. 

- Bu durumda Rus lider toplamda fiilen 36 yıl Rusya’yı yönetmiş olacak.  Bunun 32 yılı devlet başkanı, 4 yılı da Medvedev'in başkanlığını desteklediği dönemde başbakan sıfatıyla gerçekleşti. 

- Stalin 30 yıl, Brejnev ise 18 yıl iktidarda kalmıştı.

Kolesnikov şaşırdı

Putin'i 2000 yılından takip eden ve çok yakından tanıyan Kommersant gazetesi muhabiri Andrey Kolesnikov, konuyla ilgili yazısında gelişmelerin kendisini şaşırttığını itiraf etti. Uzun süredir Putin'in 2024 sonrası görevde kalmayacağını düşündüğünü belirten Kolesnikov, "Yine de aday olma hakkını elde etmesi aday olacağı anlamına gelmiyor" diyerek bu konuda bir sürpriz yaşanabileceğini yazdı.

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)