Putin'i kızdıran soru

Putin'i kızdıran soru

27 Temmuz 2018 Cuma  |   Günlük

Eski bir KGB ajanı olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hoşlanmadığı soruların başında birisine güvenip güvenmediği geliyor...

Basın toplantılarında ve röportajlarda bu soruyla sık sık karşılaşan Putin ilginç yanıtlar veriyor.

Örneğin, 16 Temmuz'da ABD Başkanı Donald Trump ile Helsinki'de düzenlediği ortak basın toplantısında Putin, Amerikan gazetecinin konuyla ilgili sorusuna şöyle yanıt verdi: 

"Kime güvenmek lazım veya kime güvenmemek lazım? Veya güvenmek gerekir mi? Kimseye güvenmeyeceksin. Başkan Trump'ın bana güvendiğimi ya da benim ona tamamen güvendiğini nereden çıkarıyorsunuz? Trump ABD'nin çıkarlarını koruyor, ben de Rusya'nın çıkarlarını koruyorum."

Bir başka örnek...

1991 yılında dönemin St.Petersburg Vali Yardımcısı Putin ile ilk mülakat yapan gazeteci İgor Şadhan, "Hayatında güvendiğin bir kişi var mı" diye sordu. Putin'in yanıtı ise, 'İgor bu güven konusuna neden bu kadar takılıyorsun? Kimseye güvenmeyeceksin!' oldu.

Ünlü Rus gazeteci Vladimir Sovolyov'un Rossiya kanalında sunduğu Dünya Düzeni-2018" adlı belgesel filmine konuşan Putin, kimseye güvenmediği mesajını tekrarladı.

Belgeselde gazeteci, "Bu partnerlere (Türkiye ve İran) güvenmek mümkün mü? Onların her biri çok zor partner. Kolay olmayan tarihler söz konusu. Bizi kandırmayacaklarını düşünebilir miyiz" diye sordu.

Putin'ın yanıtı şöyle oldu:

 "Şimdi siz (gülerek) bana kadınlara güvenmenin mümkün olup olmadığını sorsaydınız cevap vermeye çalışırdım. Ama siz ülkelere güvenmenin mümkün olup olmadığını soruyorsunuz. Bu ise farklı konu. Güvenmek ne anlama geliyor? Her ülkenin kendi çıkarları var. Rusya'nın ve Orta Doğu ülkelerinin de, bu bölgedeki herkesin... İran'ın da, Suudi Arabistan'ın da, Mısır'ın da, Türkiye'nin de, İsrail'in de, Ürdün'ün de ABD, Çin, Hindistan gibi küresel aktörlerin de çıkarları var."

Fuad Seferov, Moskova