Putin'e 'sen' diyen adam

Putin'e 'sen' diyen adam

17 Eylül 2018 Pazartesi  |   Günlük

Arkadi Rotenberg... 66 yaşında. Serveti 2,8 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Kardeşi Boris Rotenberg işle birlikte, ağırlıklı olarak Gazprom'un boru hatlarını döşeyen ve büyük devlet inşaat projelerine imza atan "Stroygazmontazh" grubunun sahibi. En son Kırım'ı Rusya ana karasına bağlayan tarihi köprüyü de onun şirketi yaptı. Başkan Putin'e, baş başayken "Siz" değil "Sen" diye hitap ettiğini söyleyen ilk isim. "Rossiya 1" devlet TV kanalına röportaj veren Arkadi Rotenberg, "Devlet başkanı ile 'Siz', çocukluğumdan beri tanıştığım insanla 'Sen' diye konuşuyorum. Eğer -dostum olarak- ona 'Siz' deseydim aptalca oldurdu" dedi. 

Putin'le "çocuk eğlenceleri" günlerini anımsatan Rotenberg, bu arada istrenirse Kırım köprüsünden sonra Sahalin köprüsünü de inşa edebileceklerini vurguladı. 

Rotenberg'i Putin'in gözünde ayrıcalıklı yapan, 1963 yılına, çocukluklarına uzanan dostukları. İkisi, hocaları Anatoli Rahlin'in St. Petersburg'daki sambo kulübünde Uzak Doğu savunma sporları ile birlikte tanışmış. 12 yaşında başlayan bu mahalle arkadaşlığı ve spor yoldaşlığı hayat boyunca kesintisiz devam etmiş. Bugün Putin devletin başında, Rotenberg de milyarder bir işadamı.

Putin ile "dokunaklı bir ilişkileri" olduğunu anlatan Rotenberg, bu ilişkin Putin'in çevresinde kıskançlık yaratıp yaratmadığı sorulduğunda, "Biz onunla birlikte büyüdük. Bu ilişkinin birilerinde kıskançlık yaratacağını sanmam. Bu çocukça bir düşünce olur" diyor.

1990'ların başında, Putin henüz St. Petersburg Belediye Başkan Yardımcısı  iken kendi çabalarıyla Finlandiya'da petrol ticaretine başlayan  Rotenberg kardeşler, Putin'in iktidarı ile işlerini daha da büyütüp vitrine çıkmışlardı.  

 Rotenberg, ABD'nin Kırım yaptırımlarında ambargo listesine alınan "Putin'e yakın işadamları" arasında ilk sıralarda. Bu listedeki işadamlarının zararlarının devlet tarafından karşılanması için çıkarılan yasa, kamuoyunda "Rotenberg yasası" diye anılıyor. 

(TürkRus.Com)