Putin'e karşı 63 aday

Putin'e karşı 63 aday

4 Ocak 2018 Perşembe  |   Günlük

Rusya'da 18 Mart 2018'de yapılacak olan devlet başkanlığı öncesi aday olmak isteyenlerin sayısında rekor artış yaşanıyor. Rusya Merkez Seçim Komitesi, 2 Ocak akşamı itibarıyla 60 kişinin başkan aday adaylığı başvurusu yaptığını duyurdu. Bunların 21'inin irili ufaklı siyasi partilerin adayları olduğu, diğerlerinin ise "bağımsız aday" olabilmek için başvuruda bulundukları bildirildi.

Rusya Merkez Seçim Komitesi üyesi Viktor Şevçenko, "Son dönemde seçimlerde bu kadar fazla aday sayısı ilk defa görülüyor. Bunun, adaylık için eskisine göre daha az imza istenmesinden kaynaklandığı anlaşılıyor. İkincisi, eski yıllara göre parti sayısı arttı" dedi.

Seçim Komitesinin başvurularını onayladığı aday adaylarının, aday olabilmek için gerekli imzayı toplamak için faaliyete başlama hakkı bulunuyor. 7 Ocak'a kadar bağımsız kişiler, 12 Ocak'a kadar da partili isimler aday adaylığı için ön başvuruda bulunabilecek.

Gerekli imza sayısına ulaşmanın partiler açısından bile kolay olmadığına dikkati çeken yetkili, "Nedense, yerel ve bölgesel seçimlere katılmayan birçok parti yöneticisi, 100 bin imzayı toplamanın kolay olduğunu düşünüyor. 10 bin imza toplamak bile zor" diye konuştu.

Bağımsız isimlerin ise adaylıklarının kabul edilmesi için 2 Şubat'a kadar en az 300 bin imza toplamaları gerekiyor.

Gerekli imzayı toplayan isimler, listeleri incelendikten sonra başkanlık seçimi için aday olarak ilan edilecekler.

Başkan Putin ve ünlü siyasetçiler Jirinovski ile Yavkinski'nin yanı sıra, aday adayları arasında pek çok ilginç isim bulunuyor.

Rusya Federasyonu'na bağlı Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan'ın müftüsü Ahmed Abdullayev'in 46 yaşındaki eşi, "İslam" dergisi yayın yönetmeni Ayna Gamzatova (fotoğrafta solda) da aday adaylığı başvurusu yaptı.

İsmi skandallarla anılan 37 yaşındaki TV sunucusu Yekaterina Gordon (sağda) bir başka aday adayı. Ksenia Sobçak bir başka başkanlık taliplisi. 

1996'da Yeltsin'e karşı liberal Yabloko Partisi adayı olup yüzde 7 oy alan, 2000'de bu kez Putin'e karşı aday olup kaybeden ve siyaset sahnesinden çekilen Grigori Yavlinsk'nin de (ortada), Putin ile görüştükten sonra 65 yaşında yeniden aday olması bir başka ilginç not.  

Mirax inşaat şirketinin sahibi oligark iken dolandırıcılıktan uzun yıllar hapis yatıp salıverilen Sergey Polonski ise aday adaylığı başvurusu yapıp reddedilenler arasında.

Liberal muhaliflerden Aleksey Navanıy'nın başvurusu da, hakkında mahkumiyet kararı olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

(TürkRus.Com)