Putin’e ‘Ağrı’ çağrısı!

Putin’e ‘Ağrı’ çağrısı!

19 Nisan 2019 Cuma  |   Günlük

Aşırı milliyetçi Rus yazar ve politikacı Eduard Limonov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'den Ağrı Dağı’nın Ermenistan’a verilmesi için yardım etmesini istedi! 

Regnum sitesinde yer alan yazısında Putin'e seslenen Limonov, "Vladimir Vladimiroviç, sen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a (Recep Tayyip) etki yapabilecek güce sahipsin. Ağrı Dağı'nın Ermenilere verilmesi için onu ikna et. Herhangi bir iyilik karşılığında…" diye yazdı. 

Türkiye'nin Ağrı Dağı'na "hiç ihtiyacı olmadığını", tersine Ermenistan'ın bu dağa "fevkalade ihtiyacı olduğunu" iddia eden Limonov, “Ermeni devletinin bu sembolü Ermenistan sınırından 28 kilometre uzakta “dedi. 

Limonov, "Ermeniler bu armağana o kadar mutlu olacak ki,  kıyamete kadar Putin'in portresi her Ermeni evinin duvarları süsleyecek" diye yazdı. 

Milliyetçi yazar, muhalif, yasaklanan Ulusal Bolşevik Partisi’nin lideri olan Limonov, Rus medyasında Türkiye ve Azerbaycan karşıtı açıklamalarıyla yer alıyor. Limonov, Azerbaycan'a ait işgal altındaki Karabağ'ı ziyaret ettiği için Azeri Dışişleri Bakanlığı tarafından "istenmeyen şahıs" olarak ilan edilmişti. 1990'lı yıllarda Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırpların yanında savaşan Limonov hakkında 2003 yılında "terörizm" suçlamasından 14 yıl hapis cezası istenmişti. 

Fuad Seferov, Moskova