Putin’e 100 dolar uzatan adam

Putin’e 100 dolar uzatan adam

7 Kasım 2019 Perşembe  |   Günlük

Rusya'nın söylediği vatansever şarkılarıyla tanınan ünlü sanatçısı Nikolay Rastorguyev, Vladimir Putin'e 100 dolar vermeye kalkıştığını itiraf etti. 

Rus NTV televizyonuna ilginç olayı anlatan sanatçı Rastorguyev, yıllar önce Kremlin Sarayı konser salonunda Putin'in de katıldığı bir konsere katıldığını söyledi. Rastorguyev, "Konserden sonra Putin'in oturduğu salona davet edildim. Devlet Başkanı bana kortik (Geleneksel Rus hancer) armağan etti. Yanımdakiler, batıl inanç gereği hancer, bıçak, kılıç gibi kesici aletleri hediye alırken, armağan eden kişiyle kavga etmemek için bir metal para verip teşekkür etmem gerektiğini söylediler. Fakat o anda üzerimde sadece 100 dolarlık banknot vardı" dedi. 

Parayı Putin'e uzattığını belirten Rastorguyev, "Şaka gibi ama parayı ona gerçekten uzattım. Putin doğal olarak tepki gösterdi, yani 100 doları almadı” diye konuştu. 

Benzer bir olayı 2009 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev de İsviçre'de yaşamıştı. Shiws Bölge Başkanı Georg Hess, 18. yüzyılda Rus askerine ait olan eski bir kılıç hediye ederken Medvedev gülerek, "Hoş olmayan olaylarla karşılaşmamak için hediyenin parasını ödemeye hazırım. Ama fazla para ödeyemem, sadece iki frank verebilirim" diyerek kılıç ve bıçaktan oluşan hediye takımını almıştı. 

Rusya'da kılıç başta olmak üzere kesici aletlerin armağan edilmesi uğursuzluk sayılıyor. Ülkenin Kuzey Kafkasya bölgesinde ise en iyi dosta kılıç ya da hançer hediye etme geleneği var. Rus Kazaklarında da kılıç üzerine konulan bardaktan votka içme geleneği yaşatılıyor. Kazak kökenli olarak tanınan eski Rusya Başbakanı Viktor Çernomırdin'in kılıçla votka içmesi dünya basınında yer almıştı. 

Fuad Seferov, Moskova