Putin'den bir yılın muhasebesi

Putin'den bir yılın muhasebesi

7 Haziran 2018 Perşembe  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde televizyonlardan canlı yayınlanan Direkt Hat programında halkın sorularını yanıtladı. Rus lider Putin'le 2001'den beri her sene düzenlenen Direkt Hat programı için bu yıl çağrı merkezlerine 2 milyondan fazla soru ulaştı. Putin, 4 saat 20 dakika süren canlı yayında 79 soru yanıtladı. Ekonominin iyi gittiği mesajı verdi, dünyaya ise "ince mesajlar" yolladı. 

Rusya lideri Putin, başkanlık dönemi tamamladığında yerine geçecek birini yetiştirip yetiştirmediği sorusu karşısındaysa, "Halefimi, Rusya halkı belirleyecek. Yerime gelecek kişiyi ben seçmeyeceğim" dedi.

Rus lider, çalışma biçimine ilişkin bir soru üzerine, olaylara kendisi gibi bakan bir ekibi olduğunu belirtip, "Bir kişi her şeyin üstesinden tek başına gelemez" dedi.

Putin, Mart ayında parlamenterlere yönelik konuşmasında yaptığı gibi, yakında da Rusya'da geliştirilmekte olan yeni ultra-modern silahların duyurusunu yapacağını açıkladı.

Rusya lideri ayrıca, o konuşmasında testlerinin başarıyla tamamlandığını söylediği hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sistemi Avangard gibi silahların yakın bir zamanda başka ülkelerde geliştirilmesine ihtimal vermediğini söyledi.

Rus lider, 'Batı basınının, yeni Rusya yapımı silahların başarısından şüphe etmesine' ilişkin bir soru üzerine, "Bu silahların denemeleri tamamlandı. Buna ek olarak bu konuda planlı başka çalışmalar yapılması gerek" dedi.

"Yeni silahların belirlenen süreler içerisinde Rusya ordusunun envanterine sokulacağından şüphem yok" diye devam eden Putin, "Fakat henüz (yeni silahların) hepsinden bahsetmedim. Sonra açıklayacağım" ifadelerini de kullandı.

Putin'e gelen sorulardan biri de Ukrayna'da tutuklanan RİA Novosti Genel Yayın Yönetmeni Kirill Vışinskiy'nin Rusya'da terör suçlamasıyla yargılanan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov'la takas edilip edilemeyeceği ile ilgiliydi.

Putin "Vatandaşımız Ukrayna'da mesleki faaliyetleri yüzünden tutuklandı. Bu kesinlikle görülmemiş ve kabul edilemez bir politika. Bu politikaya basın ve insan hakları örgütleri gerekli tepkiyi vermeli" dedi.

Rusya lideri bir vatandaşın, 'Batı (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'ı tanımıyor, Rusya neden (Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr) Poroşenko'yu tanıyor' şeklindeki sorusuna yanıt vermedi, "İlginç" demekle yetindi.

Putin, Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonların, Rusya'nın askeri güçleri test edip eğitmesi için bir fırsat olduğunu söyledi.

Bu operasyonların 'önemli ve asil bir görev olduğunu' söyleyerek devam eden Putin, militanlar ile Rusya'ya sızmalarından önce Suriye'de mücadele etmenin daha iyi olduğunu kaydetti.

Suriye'de, Rus askeri güçlerinin dahil olduğu büyük operasyonlar artık düzenlenmediğini çünkü buna gerek kalmadığını belirten Rusya lideri, Rus askeri güçlerin, bunun Rusya'nın çıkarlarına olduğu sürece Suriye'de kalacağını vurguladı. Fakat şu anda Suriye'de uzun vadeli askeri bir altyapı inşa etmediklerini de söyleyen Putin, gerekmesi halinde Rus güçlerinin bu ülkeden hızlıca ayrılabileceğini kaydetti.

Ayrıca Putin, Rusya'nın Suriye'yi 'yeni silahlarını deneyeceği bir poligon' olarak görmediğini fakat yeni silahların bu ülkedeki operasyonlarda kullanıldığını ekledi.

Putin: Kiev, Dünya Kupası'nda provokasyon gerçekleştirirse ağır sonuçları olur

Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Danışmanlarından Aleksandr Zaharçenko'nun Danışmanı Zahar Prilepin, Putin'e Kiev'in Rusya'nın ağırlayacağı FIFA Dünya Kupası sırasında, Ukrayna'nın doğusunda saldırıya geçebileceğinden endişe duyduklarını söyledi.

Putin de "Umarım böyle bir provokasyon olmaz. Olursa, Ukrayna için ağır sonuçları olur" yanıtını verdi. Putin ayrıca Donetsk'teki insanların korkutulmaması gerektiğini ekledi.

Rusya lideri, ABD'nin, dolarla yapılan işlemlere yönelik sınırlamalarını eleştirdi.

Dolardan 'şu anda evrensel olan tek para birimi' olarak bahseden Putin, ABD'nin dolarla yapılan işlemlere sınırlama getirmesi halinde kendi para birimine olan güveni zedeleyeceği uyarısında bulundu.

Putin, "ABD, kendini besleyen eli ısırıyor, bindiği dalı kesiyor" diye ekledi.

Putin: Avrupa ülkeleri, Rusya'ya yaptırımların iptalini istiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupa ülkelerinin, Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların iptal edilmesi gerektiğini 'sadece bire bir görüşmelerde ve kulağa fısıltı ile değil, herkesin duyabileceği biçimde, basına açık düzenlenen toplantılarda dile getirdiklerini' de vurguladı.

Rus lider, yaptırımların iptalini savunan Avrupa ülkelerine, Almanya, Fransa ve bu hafta ziyaret ettiği Avusturya'yı örnek gösterdi.

'Rusya her alanda çıkarlarını korumak zorunda'

Putin, ülkesinin Batı'yla ilişkisinin ne zaman düzeleceğine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

"Rusya her alanda kendi çıkarlarını korumak zorunda. Rusya'ya yönelik (yaptırım yoluyla uygulanan) baskılar, Batı'nın bunun yapıcı olmadığını anladığı zaman bitecek. Böyle olacağına inanmamız gerekiyor."

Rusya lideri, Mart ayında İngiltere'de zehirlenen eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya'ya ilişkin soruları da yanıtladı.

Putin, Skripallerin İngiliz hükümetinin iddia ettiği gibi askeri düzeyde bir sinir gazı ile zehirlenmediğini söyledi. Rus lider, Londra'nın söylediği türden bir sinir gazı kullanılmış olması halinde Skripal ve kızı Yuliya'nın hayatta kalmasının mümkün olmadığını ekledi.

Rus lider Putin, bir soru üzerine Üçüncü Dünya Savaşı'nın çıkması halinde bunun insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu.

Bu sebeple çatışmalardan kaçınılmalı diyen Putin, ünlü fizikçi Albert Einstein'dan alıntı yaptı: "Üçüncü Dünya Savaşı'nda nasıl silahlar kullanılacağını bilmiyorum. Fakat Dördüncü Dünya Savaşı'nda, sopa ve taşlar kullanılacak."

Rusya liderine, martta düzenlenen seçimlerin ardından onayladığı yeni hükümetin içeriğine ilişkin bir soru da yöneltildi.

Soru karşısında, hükümette yer alan isimler hakkında tartışmalar olmasını önceden de beklediğini kaydeden Putin, tartışmanın iyi bir şey olduğunu kaydetti.

Programın ilk sorusu ekonomiden geldi. Rusya lideri soru karşısında, ekonominin büyük denemeyecek bir büyüme kaydetse bile sabit bir büyüme yolunda ilerlediğini belirterek, ülke ekonomisinin 'beyaz bölgeye' girdiği söyledi.

Enflasyonun tarihi açıdan en düşük seviyeye gerilediğini de kaydeden Putin, vatandaşların reel gelirlerinin de istikrarlı bir büyüme kaydettiğini belirtti.

Direkt Hat programı için bu yıl çağrı merkezlerine 2 milyon soru ulaştığı belirtiliyor.

(Sputnik, TürkRus.Com)